Kad je vani vruće, najlakše je upaliti klimu na najjače i rashladiti se. Ali to nužno nije i najbolje rješenje, ni za vas, ni za vaš auto, a ni za potrošnju goriva. U nastavku donosimo savjete kako pravilno koristiti klima uređaj kako bi vožnja bila ugodna, a potrošnja mala.
Važno je redovno servisirati klima uređaj
Kad ste posljednji puta provjerili ispravnost klima uređaja? Potrebno ga je, kao i sve u automobilu, održavati. To znači redovitu kontrolu, zamjenu filtera, čišćenje te punjenje klime.
Povremeno klimu možete i sami provjeriti na sljedeći način:
– uključite klima uređaj i isprobajte da li dovoljno hladi i radi li ventilator na svim brzinama
– pažljivo osluškujte javljaju li se čudni zvukovi koji mogu da ukazuju na probleme u radu
Preporučujemo da klima uređaj ipak servisirate svake dvije godine, kod ovlaštenog servira. Prema nedavnom istraživanju Večernjeg lista, kompletan servis klime platit ćete od od 300 do 500 kuna, ovisno o količini plina kojeg treba dopuniti. Dezinfekcija klima uređaja doplaćuje se otprilike 50 kuna.
Ako je vani +30, nemojte klimu staviti na +19
Imajte na umu da velika (i brzo ostvarena) razlika između temperature vanjskog i unutrašnjeg zraka nije zdrava. Kad klima radi na najjače, troši i najviše goriva. Zato se preporučuje da temperatura u automobilu bude maksimalno 6 stupnjeva niža od vanjske temperature. Ako je vani +30, postavite klimu na 24 stupnja. Osjećaj će i dalje biti dovoljno osvježavajući, a potrošnja goriva smanjena.
Kako postići idealnu temperaturu? Nakon što ste pokrenuli motor, uključite klima uređaj i zatim:
- otvorite prozore
- odaberite uvlačenje vanjskog zraka
- temperaturu podesite na minimum
- postavite okretaje ventilatora na najveću brzinu
Tako ćete ispuhati vrući zrak koji se nakupio unutar automobila za vrijeme stajanja, a ujedno je najučinkovitiji način za brzo rashlađivanje kabine automobila. Nakon što ste “provjetrili” automobil, klimu namjestite na maksimalnih 6 stupnjeva niže od vanjske temperature.
Kako izbjeći temperaturni šok
- zatvorite prozore
- smanjite brzinu okretaja ventilatora
- postavite recirkulaciju zraka, ali maksimalno 10 minuta u kontinuitetu
- postavite odgovarajuću temperaturu
- usmjerite zrak tako da vam bude ugodno. Primjerice, usmjerite hladan zrak u vjetrobransko staklo i noge umjesto direktno u lice
Klima uređaj ugasite nekoliko minuta prije završetka vožnje
Temperaturni šok treba izbjeći radi vlastitog zdravlja, ali i zdravlja ostalih putnika, posebice djece i starijih osoba. Zato je najbolje nekoliko minuta prije završetka vožnje isključiti klima uređaj, ali ostaviti ventilaciju. Zašto?
Klima-uređaj proizvodi mnogo vlage, što znači da su savršene podloge za stvaranje bakterija. Gašenjem klime, a ostavljanjem ventilacije, vlažna mjesta će se isušiti. Također, prije izlaska iz vozila na ovaj ćete način postepeno povećavati temperaturu u automobilu i pripremiti tijelo za izlazak na vanjsku temperaturu.
Ugovorite auto osiguranje odmah – online! →