Automobil u ljetnim mjesecima zna biti prava mala sauna – i tu u pomoć dolazi klima uređaj. No, iako je klima danas standardna oprema gotovo svakog automobila, mnogi vozači i dalje griješe pri njenom korištenju. Osim što može biti štetna za zdravlje, klima povećava i potrošnju goriva.
U nastavku ti donosimo sve što trebaš znati o pravilnoj upotrebi, održavanju i najčešćim greškama pri korištenju auto klime.

Kako funkcionira klima uređaj u automobilu?
Klima uređaj koristi se za hlađenje unutrašnjosti kabine i održavanje ugodne temperature za vozače i putnike. U srcu sistema nalazi se rashladno sredstvo, koje kroz proces kompresije i isparavanja rashlađuje kabinu. Evo kako to izgleda u praksi.

Rashladno sredstvo niske temperature ulazi u kompresor te ga napušta kao plin visoke temperature. Odlazi u kondenzator gdje se hladi i iz plinskog prelazi u tekuće stanje. Ulazi u isušivač koji iz njega uklanja vodu, a potom u ekspanzijski ventil gdje se smanjuje njegov pritisak. Rashladno sredstvo zatim odlazi u isparivač gdje se vraća u plinovito stanje. Isparivač apsorbira toplinu, pa je zrak koji izlazi iz njega hladan i suh.
Kako pravilno koristiti klimu?
Postupci se razlikuju ovisno krećeš li, već voziš ili završavaš sa svojom vožnjom. U nastavku ćemo ti objasniti korake kojih bi se trebao/la pridržavati u određenoj fazi vožnje.
Pri kretanju
Prije no što kreneš sa svojom vožnjom, evo par savjeta kako se pali klima u autu. Prvo, preporučujemo ti da “provjetriš” svoje vozilo. Drugim riječima, prije paljenja klime ispuši vrući zrak koji se nakupio u tvojoj kabini za vrijeme stajanja. To možeš napraviti na sljedeći način:
- otvori prozore
- odaberi uvlačenje vanjskog zraka
- temperaturu podesi na minimum
- okretaje ventilatora postavi na najveću brzinu
Tijekom vožnje
Ako si već krenuo/la prema svom odredištu, evo kako si možeš osigurati ugodnu temperaturu i vožnju:
- zatvori prozore
- smanji brzinu okretaja ventilatora
- postavi recirkulaciju zraka (ali maksimalno 10 minuta u kontinuitetu)
- postavi odgovarajuću temperaturu
- pravilno usmjeri zrak (primjerice, u vjetrobransko staklo i noge umjesto direktno u lice)
Pri završetku vožnje
Ako se približavaš odredištu, počni se lagano pripremati na vanjsku temperaturu. Desetak minuta prije kraja vožnje ugasi klimu kako ti, po izlasku iz automobila, organizam ne bi doživio temperaturni šok.
Preporučujemo da ventilaciju ostaviš upaljenom do svog odredišta jer ćeš tako isušiti vlažna mjesta i spriječiti pojavu bakterija i smrada.
Kako ne koristiti klima uređaj u automobilu
Sad kad znaš kako trebaš koristiti klimu u automobilu, pogledajmo što trebaš izbjegavati:
- izbjegavaj paljenje klime na najjače, jer tad troši i najviše goriva
- izbjegavaj velike (i brzo postignute) razlike između vanjske i unutarnje temperature kako bi spriječio/la temperaturni šok, ali i optimizirao/la potrošnju
- ne pali klimu za kratke (gradske) vožnje jer, dok rashladiš auto, već ćeš stići na cilj
- ne usmjeravaj puhalicu direktno u lice ako želiš izbjeći prehlade, upale sinusa, grla i slično
- nemoj nositi vlažnu odjeću u klimatiziranom autu
Pravilno održavanje je pola posla!
Klima uređaj je potrebno, kao i sve u automobilu, održavati. To podrazumijeva redovitu kontrolu, zamjenu filtera, čišćenje te punjenje.
Povremeno klimu možeš provjeriti sam/a na sljedeći način:
- uključi klima uređaj i isprobaj hladi li dovoljno i radi li ventilator na svim brzinama
- pažljivo osluškuj javljaju li se čudni zvukovi koji mogu ukazivati na probleme u radu
U nastavku ti donosimo nekoliko brzih rješenja za česte probleme s klima uređajem.
Klima ima neugodan miris
Ovo se posebice događa nakon dužeg nekorištenja. Neugodne mirise uzrokuju gljivice i bakterije koje se nakupljaju u klimatizacijskom sustavu.
Ako tvoja klima smrdi, odnosno ako osjećaš neugodan miris pri radu klima uređaja, tad je vrijeme za rundu čišćenja. Očisti i dezinficiraj vodove rashlađenog zraka i hladnjaka i povratit ćeš lijep miris svom limenom ljubimcu!
Klima ne radi kako treba
Ako ti klima u autu ne radi ili slabije hladi, moguće je da samo trebaš nadopuniti plin.
Nadopunu plina možeš napraviti sam/a, ali će ti biti potreban poseban alat. Stoga preporučujemo da posao ipak prepustiš ovlaštenom servisu. Vrijeme koje ćeš utrošiti na to ovisi o vrsti tvog vozila, ali u prosjeku punjenje najčešće traje oko 45 minuta.
Iako se u većini slučajeva radi o nedostatku plina, imaj na umu da otežan rad klime može biti znak kvarova kao što su:
- curenje plina
- kvar hladnjaka klime
- kvar kompresora
Osim klime, “održavaj” i svoj automobil
Naravno, ne zaboravi da je najbolji (i najzdraviji) način da se zaštitiš od visokih temperatura sprječavanje, a ne naknadno “popravljanje”, ulaska toplog zraka u automobil. Stoga uvijek pokušaj zaštititi automobil od sunca.

Parkiraj u hladu što je češće moguće, a kad to ne možeš učiniti ili kad misliš da će sjena nestati, prekrij auto zaštitnom folijom. Aluminijska folija te druge folije svjetlijih boja najbolji su izbor.
Česta pitanja
Koliko troši klima u autu?
Potrošnja goriva pod upaljenom klimom ovisit će o nekoliko faktora:
- voziš li benzinca ili dizelaša? Benzinci će u pravilu imati veću potrošnju
- imaš li automatski ili ručni klima uređaj? Automatska klima najčešće troši manje
- kako koristiš automobil? Najveći skok u potrošnji se obično događa tijekom gradske vožnje
- kolika je vanjska, a kolika unutrašnja temperatura? Što više trebaš rashladiti automobil kako bi postigao/la ugodnu unutrašnju temperaturu, to će biti veća potrošnja goriva
Prema nekim procjenama upaljena klima će povećati potrošnju goriva za 8-10%, a može se povećati pri, na primjer, gradskoj vožnji tijekom visokih temperatura.
Kako znati da je klima u autu prazna?
Nedostatak rashladne tekućine najbolje ćeš prepoznati po slabijem hlađenju klime. Ako klima puše topliji zrak ili joj treba znatno duže da rashladi kabinu tvojeg vozila – vrijeme je za punjenje sistema.
Praznu klimu u autu možeš prepoznati i po neuobičajenim zvukovima i povećanoj potrošnji goriva.
