Obavezna oprema u autu: što moraš imati prema zakonu?

U Hrvatskoj, određenu opremu trebaš imati uz sebe pri svakom uključivanju u promet. Ako ju nemaš ili ako nije usklađena s propisima, riskiraš kazne i vlastitu sigurnost. 

Zato, prije sjedanja za volan, treba znati koja je to obavezna oprema u autu i provjeriti imaš li ju. U nastavku pronađi popis ove opreme i dodatne savjete za kupnju!

Napomena: u ovom članku se fokusiramo na obaveznu opremu za osobne automobile koji se koriste isključivo u osobne svrhe. Za druge kategorije vozila, npr. autobuse, može biti obvezna dodatna ili druga oprema.

Obavezna oprema u autu u Hrvatskoj

Prema Pravilniku o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama, obavezna oprema u autu uvijek podrazumijeva kutiju prve pomoći, sigurnosni trokut, reflektirajući prsluk i rezervni kotač ili odgovarajuću alternativu. Može obuhvaćati i rezervne žarulje, ovisno o automobilu.

Pogledajmo kad su žarulje obvezne, kako se ostatak opreme koristi i na što pripaziti pri kupnji.

Kutija prve pomoći

Kutija prve pomoći je osnovni dio obavezne auto opreme. U njoj se nalaze zavoji, flasteri, škare, rukavice i sličan ‘alat’ za pružanje prve pomoći. 

Kad smo već kod tog, sadržaj kutije u svakom trenutku mora biti potpun. U suprotnom, policija te može kazniti za neposjedovanje kutije usklađene s propisima – čak i ako ti nedostaje, na primjer, jedan flaster. Zato je kutiju prve pomoći najbolje otvarati samo kad je to zaista potrebno.

Što točno kutija sadržava govori nam njena norma, koju uvijek možeš pronaći na pakiranju.

Ako se tvoje vozilo po prvi put registrira u RH, kutija prve pomoći mora biti usklađena s hrvatskom normom HRN 1112 za automobile, odnosno HRN 1113 za motocikle. Ako vozilo uvoziš, dopuštena je i serijski ugrađena kutija prve pomoći u skladu s normom matične zemlje.

Također, manje je poznato da kutija prve pomoći ima rok trajanja od 5 godina. Kako objašnjava Crveni križ, materijal unutar kutije, kao što su zavoji i gaze, brzo se raspada, pa je stoga kutiju nakon 5 godina potrebno mijenjati. 

Ako to ne učiniš, također riskiraš kaznu.

  • Kazna za neposjedovanje kutije prve pomoći sukladnu Pravilniku iznosi 30,00 EUR.
  • Cijena kutije prve pomoći se kreće oko 10-ak EUR.

Sigurnosni trokut

Sigurnosni trokut vozači su dužni koristiti prilikom vuče, ali i kad je vozilo zaustavljeno na kolniku – na primjer, prilikom prometne nesreće ili neispravnosti na vozilu. 

Prilikom vuče, trokut je potrebno postaviti na oba vozila: s prednje strane na vozilo koje vuče drugo te sa stražnje strane vučenog vozila. Prilikom zaustavljanja, trokut je potrebno postaviti iza vozila u okomitom položaju, “i na dovoljnoj udaljenosti” kako bi ga nailazeća vozila na vrijeme mogla uočiti. Izvan naselja, udaljenost mora biti minimalno 100 metara od vozila.

Ipak, sigurnosni trokut nije potrebno postavljati baš kod svakog zaustavljanja. Konkretne situacije definirane su Zakonom o sigurnosti prometa na cestama, a uključuju npr. zaustavljanje na cesti namijenjenoj isključivo motornim vozilima te na mjestu na kojem nailazeća vozila neće moći pravodobno uočiti zaustavljeno vozilo.

  • Kazna za nekorištenje sigurnosnog trokuta u situacijama kad to Zakon nalaže je 30,00 EUR.
  • Cijena sigurnosnog trokuta kreće se oko 10-ak EUR.

Sigurnosni reflektirajući prsluk

Vratimo se na spomenuti scenarij: vozilo zaustavljaš na kolniku i iza njega trebaš postaviti sigurnosni trokut. No, da bi sigurno mogao/la izaći iz auta i kretati se izvan vozila, moraš i sam/a sebe označiti reflektirajućim prslukom – posebice tijekom noći i vremenskih uvjeta koji smanjuju vidljivost.

Stoga je i ovaj prsluk dio obavezne opreme u autu, a trebaš ga obući prilikom svakog kretanja izvan vozila kad je vozilo zaustavljeno na kolniku.

Kako bi izbjegao/la kazne, savjetujemo da prsluk ne držiš u prtljažniku ispod hrpe drugih stvari, već negdje nadohvat ruke. Na primjer, u pretincu sa suvozačeve strane. 

Kao što smo rekli, prsluk uvijek trebaš imati na sebi prilikom izlaska iz auta. Dakle, ako izađeš iz auta kako bi prsluk potražio/la u prtljažniku, tehnički si u prekršaju. Jedini način da prekršaj izbjegneš jest da prvo obučeš prsluk, a tek zatim izađeš iz auta i kreneš s postavljanjem sigurnosnog trokuta, krpanjem gume ili što već trebaš obaviti.

  • Kazna za nekorištenje sigurnosnog reflektirajućeg prsluka kad to Zakon nalaže je 30,00 EUR.
  • Reflektirajući prsluci se mogu naći po cijeni već od 2 EUR.

Rezervne žarulje

Obvezan/a si u autu imati i rezervne žarulje za najmanje pola rasvjetnih mjesta na vozilu. Iznimka je moguća ako je tvoje vozilo opremljeno svjetlosnim tijelima bez žarne niti, na primjer ksenon, neon ili LED žaruljama. U tom slučaju, ne moraš imati rezervne žarulje.

Rezervni kotač ili odgovarajuća alternativa

Rezervni kotač može i ne mora biti obavezan. Drugim riječima, on je obavezan samo kad automobil nije opremljen odgovarajućom alternativom. Prema Pravilniku, te alternative podrazumijevaju: 

  • sigurnosni sustav za sigurnu vožnju s ispuhanim pneumatikom (čitaj: gumom) i/ili
  • odgovarajuće sredstvo za privremeno osposobljavanje ispuhanog pneumatika (npr. sprej ili pjena u boci pod tlakom)

Dakle, ako je tvoj automobil opremljen npr. pjenom za krpanje guma, nisi dužan/a imati rezervni kotač. Upravo je ovo alternativa za koju se odlučuje sve više proizvođača automobila, iako uglavnom na nezadovoljstvo vozača. 

Prema jednom istraživanju u Velikoj Britaniji, manje od 3% novih automobila je opremljeno rezervnom gumom. Više od 97% njih nije, a vozačima se to baš i ne sviđa

Ovo može predstavljati problem, pogotovo kad krpanje gume nije opcija. Tad su vozači praktički zapeli, jer nemaju s čim zamijeniti gumu. No, čak i kad se ona da popraviti, popravak će često biti dugotrajniji i kompliciraniji od zamjene gume. 

Stoga, čak i ako imaš odgovarajuću alternativu u svom automobilu, razmisli o tome trebaš li ili želiš kupiti i dodatan rezervni kotač.

A, kad smo već kod dodatne preporučene opreme…

Preporučena oprema u autu

Neki misle da je aparat za gašenje požara obvezan za osobne automobile, no to nije točno. Već spomenuti Pravilnik kaže sljedeće:

Vozila kategorije M i N moraju biti opremljena vatrogasnim aparatom punjenim prahom ABC, i to:

– osobni automobili za obavljanje autotaksi prijevoza – jedan vatrogasni aparat od 2 kg

– osobni automobili u vlasništvu ili na korištenju na temelju ugovora o zakupu odnosno leasingu pravnih osoba, obrtnika, tijela državne uprave i tijela lokalne i područne (regionalne) samouprave koji služe prijevozu za vlastite potrebe – jedan vatrogasni aparat od 1 kg

– teretni automobili kategorije N1 – jedan vatrogasni aparat od 2 kg

– autobusi kategorije M2 i M3, razreda I – jedan vatrogasni aparat od 3 kg

– autobusi kategorije M2 i M3, razreda II, razreda III, razreda A ili razreda B – jedan vatrogasni aparat od 6 kg

– teretni automobili kategorije N2 i N3 – jedan vatrogasni aparat od 6 kg

– teretni automobili kategorije N2 i N3 koji sudjeluju u skupu vozila s priključnim vozilima kategorija O3 i O4 – dva vatrogasna aparata od 6 kg.

No, čak i ako vatrogasni aparat nije obvezan u tvom slučaju, ipak se preporučuje da ga imaš. Uz to, preporučujemo da u automobilu držiš i baterijsku svjetiljku te startne kablove.

Svjetiljka bi ti mogla dobro doći u brojnim situacijama, posebice ako ti auto stane negdje usred noći. Startni kablovi, pak, će ti dobro doći u slučaju da se tebi ili nekom drugom isprazni akumulator.

Obavezna zimska oprema u Hrvatskoj 

Tijekom zimskog razdoblja, odnosno od 15.11. do 15.4., je u Hrvatskoj propisana i obvezna zimska oprema. Pritom se prvenstveno misli na posjedovanje odgovarajućih guma. Za motorna vozila čija je najveća dopuštena masa 3,50 tona, potrebno je imati:

  • zimske gume (M+S) na svim kotačima ili 
  • ljetne gume s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg pripravnim za postavljanje na pogonske kotače

Većina vozača si ne želi komplicirati život s lancima, pa se odlučuju za zimske gume. Pritom treba reći da ‘prave’ zimske gume nemaju samo oznaku M+S, već i pahuljicu na planini s tri vrha (tzv. 3PMSF oznaka, ili Three Peak Mountain Snowflake). 

M+S gume mogu biti i cjelogodišnje gume. Ova oznaka nam samo kaže da su gume podobne za blato i snijeg (mud and snow), ali ne i da imaju performanse kao prave zimske. 

Stoga, iako to zakon možda ne propisuje, razmisli o tome trebaju li ti ipak posebne gume za zimske uvjete. Ako da, potraži gume s 3PMSF oznakom.

Podsjećamo još i da je tijekom zimskog perioda u Hrvatskoj potrebno i imati upaljena svjetla tijekom dana.

Preporučena zimska oprema u autu 

Tijekom zime ti u autu može dobro doći i neka dodatna oprema. Preporučujemo da pri ruci držiš i tekućinu za odleđivanje stakala, strugalicu za led i metlicu za snijeg. Dobro ti može doći i sklopiva lopata te lanci za snijeg, posebice ako planiraš putovanje u krajeve u kojima očekuješ puno leda i snijega.

Inače, svaki vozač je prije uključivanja u promet zakonski obvezan očistiti zaleđena vjetrobranska stakla i snijeg, led ili vodu na vozilu. Kazna za nepridržavanje ove zakonske obveze iznosi 130,00 EUR. Oprema koju smo spomenuli pomoći će ti da ispoštuješ ovu obvezu.   

Ne zaboravi najbitnije – osiguranje za auto!

Nažalost, čak i ako imaš svu potrebnu opremu, nesreća se ipak može dogoditi. Zato je važno osigurati sebe i svoje vozilo.

Preko našeg servisa pronađi najbolju policu za obvezno auto osiguranje i kasko osiguranje. Pobrinut ćemo se da brzo dobiješ sve važne informacije i najveću vrijednost za svoj novac.

Naša usluga je za tebe 100% besplatna.

Ugovori na kompare.hr
Imamo najbolju cijenu auto osiguranja
Bruno Fabo

Bruno Fabo

Voditelj prodaje auto osiguranja

Bruno je voditelj odjela prodaje osiguranja, gdje uspješno balansira između operativne suradnje s poslovnim partnerima i stvaranja dinamične atmosfere u timu. S više od 10 godina iskustva pravi je veteran u svijetu komparatora. Auto osiguranje ima u malom prstu, pa nije čudno što je naš “joker zovi” za sva pitanja.

Bruno je voditelj odjela prodaje osiguranja, gdje uspješno balansira između operativne suradnje s poslovnim partnerima i stvaranja dinamične atmosfere u timu. S više od 10 godina iskustva pravi je veteran u svijetu komparatora. Auto osiguranje ima u malom prstu, pa nije čudno što je naš “joker zovi” za sva pitanja.