Dogodilo se ono čega ste se bojali — vaš automobil je oštećen ili, još gore, vi ili drugi putnici pretrpjeli ste tjelesne povrede u prometnoj nezgodi. Što sada? Imate li pravo na odštetu? Kako uopće funkcionira naplata štete od osiguranja vozila?
Prvo: udahnite! Zatim, ako ste kupac na našoj stranici, prijavite štetu ovim putem. Ako niste, u nastavku vam donosimo točne odgovore i provodimo kroz postupak prijave štete osiguranju.
Imate li pravo na odštetu nakon prometne nezgode?
Odšteta nakon prometne nezgode, odnosno vaše pravo na istu, ovisit će o vašem stupnju odgovornosti u nastaloj situaciju. Postoje tri moguća scenarija:
- Vi ste skrivili prometnu nezgodu.
- Drugi sudionik je potpuno ili djelomično kriv.
- Pravog krivca nema (vaš se automobil našao “na krivom mjestu u krivo vrijeme”).
Procijenite koja od ovih situacija odgovara vašoj te u nastavku pročitajte kad imate pravo na odštetu.
Ako ste vi krivac…
Ako ste skrivili prometnu nesreću, mogućnost naplate štete ovisit će o vašoj polici osiguranja.
- ❌ Obvezno auto osiguranje pokriva samo troškove štete koju nanesete drugim osobama. Dakle, štetu na vlastitom vozilu ili eventualne medicinske troškove snosite sami.
- ✅ Puno kasko osiguranje pokriva i vaše troškove pod uvjetom da niste vozili pod utjecajem opijata i/ili alkohola.
- ?♀️ Dodatna pokrića mogu pokriti vaše troškove, ovisno o tome koji ste tip pokrića ugovorili. Na primjer, osiguranje vozača i putnika isplaćuje štetu vozačima i suvozačima u slučaju smrti ili trajnog invaliditeta, ali ne i u drugim slučajevima.
Dakle, da sumiramo, u ovom slučaju je moguća samo naplata štete “od” kasko osiguranja ili dodatnih pokrića.
Ako je drugi sudionik bar djelomično kriv…
✅ Situacija je puno povoljnija ako je prometnu nesreću, barem djelomično, skrivio drugi sudionik. Odšteta nakon prometne nezgode se tada isplaćuje po polici obveznog auto osiguranja drugog vozača.
Tad ćete jednostavno podnijeti zahtjev za odštetu osiguravatelju tog sudionika, odnosno vozila, onako kako smo naveli u nastavku. No, što ako drugo vozilo nije osigurano?
U tom slučaju, ne možete zahtjev uputiti niti jednoj osiguravajućoj kući, već Hrvatskom uredu za osiguranje (HUO). Šteta se tad obrađuje i isplaćuje na teret takozvanog Garancijskog fonda, a HUO može od odgovornog sudionika zatražiti naknadu koja će pokriti štetu, kamate i druge troškove.
U ovoj situaciji, imate pravo na naknadu i materijalne i nematerijalne štete. Stvar tako, nažalost, ne stoji ako je prometnu nezgodu uzrokovalo nepoznato motorno vozilo.
Dakle, u slučaju da vam je, recimo, netko udario auto na parkingu i odjurio — materijalnu štetu nećete moći naplatiti niti od HUO-a. Imate jedino pravo na naknadu za nematerijalnu štetu, točnije naknadu štete nastale zbog smrti, tjelesne ozljede ili oštećenja zdravlja. Ako ovo doista odgovara vašem slučaju, zahtjev za odštetu ponovno upućujete HUO-u.
Ako krivca nema…
Krivca nema kad se odgovornost za nastalu štetu ne može pripisati niti vama niti drugom sudioniku. Na primjer:
- U vožnji je na vaše vjetrobransko staklo naletio kamenčić i napravio pukotinu.
- Naletili ste na divljač, a pritom niste vozili prebrzo, bili pod utjecajem alkohola, niti na drugi način sami prouzročili nesreću.
- Tuča vam je oštetila auto.
- …
U ovim i sličnim situacijama očito ne možete naplatiti štetu po tuđoj polici. Hoćete li to moći učiniti po vlastitoj polici ponovno ovisi o tipu ugovorenog osiguranja:
- ❌Obvezno osiguranje ne pokriva troškove štete na vašem vozilu.
- ✅ Kasko osiguranje pokriva troškove na štete vašem vozilu.
- ?♀️ Dodatna pokrića mogu pokriti troškove na vašem vozilu, ovisno o tome odgovara li nezgoda tipu ugovorenog osiguranja. Na primjer, osiguranje od sudara s divljači neće pokriti troškove štete uzrokovane tučom.
I u ovom je slučaju, dakle, moguća jedino naplata štete “od” kasko osiguranja ili dodatnih pokrića.
Naplata štete od osiguranja vozila u 5 koraka
U nastavku ćemo vas provesti kroz proces prijave i naplate štete od osiguranja vozila. No, ako još nije kasno, krenimo od toga što bi bilo dobro učiniti na samom mjestu prometne nezgode.
1. Prikupite dokaze na mjestu nesreće
Ako se još uvijek nalazite na mjestu prometne nezgode, poduzmite sljedeće korake kako bi si povećali šanse za dobivanje odštete:
- Pozovite policiju. Čak i ako zakonski niste dužni pozvati policiju, preporučujemo da to ipak napravite. Policijski zapisnik će ubrzati procjenu štete i utvrđenje okolnosti nastanka iste.
- Napravite alkotest. Ako niste vozili pod utjecajem alkohola, inzistirajte na alkotestu. Nalaz će pomoći otkloniti sumnju da ste vi skrivili nesreću.
- Popunite Europsko izvješće o nesreći. Ako ste sudjelovali u prometnoj nesreći s bar još jednim sudionikom, dužni ste razmijeniti osobne podatke i podatke o vozilima, a to je najlakše učiniti putem Europskog izvješća. Kasnije ga popunjenog priložite odštetnom zahtjevu. Ovo je posebno važno ako ipak ne odlučite pozvati policiju.
- Fotografirajte nastalu štetu, ne samo na vlastitom vozilu, već i u okolini (na primjer, tragovi kočenja na cesti).
Ovi koraci bit će važni za dokazivanje štete, neovisno o tome prijavljujete li ju po vlastitoj ili tuđoj polici.
2. Prikupite potrebnu dokumentaciju
Ako prijavljujete štetu po svojoj polici, bit će vam potrebna sljedeća dokumentacija:
Materijalna šteta na vozilu | Nematerijalna (neimovinska) šteta | Opcionalno |
– Vaša prometna dozvola – Vozačka dozvola (osim ako je vozilo bilo parkirano u trenutku nastanka štete) – Preslika kasko police | – Medicinska dokumentacija – Smrtni list – Dokaz o srodstvu – Rješenje o nasljeđivanju – Punomoć za odvjetnika (ako se prijava štete vrši preko odvjetnika) | – Fotografije nezgode i štete – Popunjeno i potpisano EU izvješće – Zapisnik PU – Nalaz analize alkohola/Zapisnik o alkotestiranju – Izjava svjedoka |
Ako prijavljujete štetu po tuđoj polici, bit će vam potrebna sljedeća dokumentacija:
Materijalna šteta na vozilu ili drugom objektu | Nematerijalna (neimovinska) šteta | Opcionalno |
– Vaša vozačka dozvola (osim ako je vozilo bilo parkirano) – Dokaz o vlasništvu oštećenog objekta/stvari (ako prijavljujete štetu na drugoj imovini) | – Medicinska dokumentacija – Smrtni list – Dokaz o srodstvu – Rješenje o nasljeđivanju – Punomoć za odvjetnika (ako se prijava štete vrši preko odvjetnika) | – Fotografije nezgode i štete – Popunjeno i potpisano EU izvješće – Zapisnik PU – Nalaz analize alkohola/Zapisnik o alkotestiranju – Izjava svjedoka |
Iako je neka od gore navedene dokumentacije opcionalna, svakako savjetujemo da ju priložite; što imate više dokaza koji vam idu u prilog, to je vjerojatnija isplata štete od osiguranja.
Također, osiguravatelj vas može zatražiti i drugu dokumentaciju, pogotovo ako prijavljujete posebno osiguran slučaj. Na primjer, ako prijavljujete krađu vozila, trebat ćete predati i:
- potvrde MUP-a kojem ste prijavili krađu
- prva potvrda da ste slučaj krađe prijavili neposredno nakon događaja
- druga potvrda da vozilo nije pronađeno nakon isteka roka od 30 dana
- poništenu prometnu dozvolu
- poništenu knjižicu vozila
- sve ključeve vozila
Podsjećamo da ste ukradeno vozilo dužni i odjaviti u nadležnoj PU ako nije pronađeno u roku od 30 dana.
3. Podnesite odštetni zahtjev osiguravajućoj kući
Rok za prijavu štete na vozilu će obično biti definiran u ugovoru, no svakako preporučujemo da prijavu podnesete u roku od tri dana. Ako je moguće, učinite to već u prvih 24 sata od nastanka štete. Ipak, imajte na umu da zastara u većini slučajeva nastupa tek nakon tri godine.
Ako prijavljujete nematerijalnu štetu, najbolje je podnijeti zahtjev po završetku liječenja kako biste bili adekvatno obeštećeni, odnosu u skladu sa stvarnim tjelesnim povredama.
U svakom slučaju, trebat ćete ispuniti odštetni zahtjev i priložiti svu dokumentaciju koja vam ide u prilog. Osiguravatelj vam je dužan dati podatke o svemu potrebnom za obradu zahtjeva.
Odštetni zahtjev najčešće se sastoji od dva dijela:
- Osobni podaci — Podaci sudionika, osiguranika, podaci o vozilu
- Opis prometne nesreće — Uzrok, mjesto i vrijeme nezgode, skica…
Detaljno popunite zahtjev, pregledajte ga i predajte.
4. Pričekajte, slijedi procjena štete na vozilu
Nakon podnošenja zahtjeva, slijedi vam procjena štete na vozilu koju provodi osiguravatelj. Pritom se mora pridržavati sljedećih rokova:
- Rok od 60 dana za dostavljanje utemeljenog odgovara ili obrazložene ponude — u slučaju prijave štete po polici obveznog auto osiguranja (Zakon o obveznim osiguranjima u prometu, čl. 12).
- Rok od 14 ili 30 dana — u slučaju drugih pokrića (Zakon o obveznim odnosima, čl. 943.).
Također, osiguravatelj je u istom roku dužan isplatiti neosporni iznos naknade štete (kao predujam) ako je zahtjev za odštetom barem djelomično osnovan, a u navedenim rokovima se ne može utvrditi ukupan iznos odštete.
5. Uložite prigovor, ako je potrebno
Ako niste zadovoljni ponudom osiguranja, prvi korak je podnošenje prigovora osiguravatelju u roku od 14 dana od procjene štete. Osiguravatelj vam je, pak, dužan pisano odgovoriti u roku od 15 dana od dana primitka.
Osim toga se možete obratiti i Centru za mirenje ili pokrenuti sudski postupak.
Najlakša je naplata štete od kasko osiguranja!
Naposljetku, podsjetimo da jedino kasko osiguranje u potpunosti pokriva troškove štete na vašem vozilu. Ako ste ga ugovorili, šanse za naplatu štete od osiguranja su velike — čak i bez provedenog alkotesta, kako se da zaključiti iz presuda Vrhovnog suda i tuđih iskustava.
Stoga svakako savjetujemo ugovaranje kasko osiguranja ili barem dodatnih pokrića za “pametnije sutra”.
Česta pitanja
Što je materijalna šteta u prometnoj nesreći?
Materijalna šteta u prometnoj nesreći je šteta nastala na vozilima-sudionicima u prometnoj nesreći, ali i drugim objektima u okolini — na primjer, prometnim znakovima, tuđoj imovini poput bicikla, torbe ili bilo kakvog trećeg objekta, opremi na cestama… Manjom materijalnom štetom smatra se šteta nastala na vozilima kojima nisu oštećeni vitalni dijelovi za upravljanje i zaustavljanje te se mogu samostalno kretati na cesti.
Ako ste kupac na kompare.hr i još uvijek niste prijavili štetu preko naše besplatne usluge, prijavite štetu sada!