Može li vam vježbanje s mobitelom pomoći da brže dođete u formu ili ćete zbog mobitela završiti u gipsu, ovisi o načinu na koji ga koristite.
Mobitel je spravica od koje se nakratko rastajete samo dok spavate, iako ga i tada mnogi vole imati nadohvat ruke. Služi vam i za posao i za zabavu, a uz vas je često i dok vježbate. Koliko je to dobro rješenje?
Stalno zurenje u mobitel nije dobro
Mobitel vas vrlo lako može dekoncentrirati u određenim situacijama što može imati poprilično kobne posljedice.
Jeste li ikada primijetili nekoga tko se toliko zagledao u mobitel da je na semaforu prešao preko crvenog svjetla? Iako je na prvu riječ o smiješnoj situaciji, ona može imati i tragičan završetak.
Vježbanje s mobitelom šteti balansu
Kada čujemo da smo dobili novu poruku, instinktivno reagiramo u želji da je što prije pročitamo. Ako to radimo u hodu, možemo upasti u probleme.
Usto, nedavna istraživanja pokazala su da nam mobiteli narušavaju balans za čak 45 posto. Ako, dakle, trčite ili hodate na traci ili vozite bicikl, gledanje mobitela strogo je zabranjeno.
Vježbanje s mobitelom nije najkvalitetnije
Dodatno, postoje i istraživanja koja kažu da osobe koje šalju poruke tijekom vježbanja u 50 posto slučajeva ne vježbaju punim intenzitetom. Ne možemo kvalitetno vježbati ako su nam misli negdje drugdje.
Jednaka pravila za poruke vrijede i za telefonske ili video pozive. Jeste li ikad pokušali trčati na traci i razgovarati na mobitel? Ako niste, ni nemojte. Ako jeste, znamo da više nećete.
Zaključak je sljedeći. Iako u svakom od nas čuči poriv da automatski pročitamo svaku obavijest koju nam mobitel dojavi, to ne smijemo raditi kada vježbamo. Štoviše, trebamo se izvježbati da se ne javljamo odmah.
Glazba i vježbanje? Idealan spoj
Još od pojave walkmana skloni smo slušati glazbu dok vježbamo. Kada pustite, recimo, The Eye of the Tiger i trčite do najbližih stepenica, sigurno se osjećate da i najljućeg protivnika možete pobijediti u prve tri runde.
Iz tog razloga, nemoguće je zamisliti bilo kakav ozbiljniji fizički napor bez mobitela, a kamoli vježbanje.
Idealne su bežične slušalice
Kada birate slušalice za vježbanje, obratite pažnju na bežične. Kablovi koji slušalice spajaju s mobitelom mogu vam ograničiti pokrete i zato su nezgodni. Ako pak uzimate bežične slušalice, bitno je i trajanje baterije. Za intenzivno vježbanje od pola sata svaki model će vam biti izvrstan. Međutim, ako se bavite planinarenjem, trebat će vam one slušalice koje mogu izdržati više sati.
Bitan detalj je i način na koji se mijenjaju pjesme. Te komande moraju biti dostupne na samim slušalicama kako ne biste morali kopati po džepovima.
Mape mogu biti korisne
Obožavate li pješačiti, trčati ili voziti bicikl, mape na mobitelu mogu vam biti od iznimne pomoći. Uz Google Maps i aplikacije poput Strave, pravi je gušt uputiti se u nepoznato i diviti se novim krajolicima.
Odaberi, usporedi i kupi najpovoljniji paket telekom usluga! →