Planiraš putovanje unutar Europe? Onda obavezno na vrijeme izvadi Europsku zdravstvenu iskaznicu.
Njome ostvaruješ pravo na korištenje neodgodivih zdravstvenih usluga u svim državama članicama Europske unije. U nastavku saznaj kako ju izvaditi, što pokriva i kako se razlikuje od putnog osiguranja.

- Što je Europska zdravstvena iskaznica i čemu služi?
- Omogućava li Europska zdravstvena kartica besplatnu zdravstvenu uslugu?
- Europske zdravstvena iskaznica – izdavanje
- Je li EKZO zamjena za putno osiguranje?
- Gdje sve EKZO vrijedi?
- Koliko dugo vrijedi Europska zdravstvena kartica?
- Koliko se čeka Europska zdravstvena iskaznica?
- Što ako izgubim EKZO u inozemstvu ili mi kartica bude ukradena?
- Europska kartica zdravstvenog osiguranja – produženje
Što je Europska zdravstvena iskaznica i čemu služi?
Europska zdravstvena iskaznica ili, službeno, Europska kartica zdravstvenog osiguranja (EKZO), je kartica koja svim korisnicima obveznog zdravstvenog osiguranja omogućava korištenje nužnih zdravstvenih usluga u:
- svim zemljama EU,
- svim zemljama Europskog ekonomskog prostora/EEP (Island, Lihtenštajn i Norveška)
- Švicarskoj
- Ujedinjenoj Kraljevini Velike Britanije i Sjeverne Irske.
Ključna riječ je “nužnih”. Nužne su zdravstvene usluge koje se smatraju neodgodivima do povratka u Hrvatsku – primjerice, one koje bi se pružile unesrećenom u slučaju prometne nesreće ili pacijentu uslijed iznenadne bolesti.
S druge strane, zdravstvene usluge koje nisu nužne i neodgodive nisu pokrivene Europskom zdravstvenom iskaznicom. O tome je li neka zdravstvena usluga nužna i neodgodiva odlučuje liječnik zdravstvene ustanove u inozemstvu kojoj se javiš.
Gdje možeš koristiti EKZO?
EKZO ti omogućava nužnu zdravstvenu zaštitu isključivo kod ugovornih pružatelja zdravstvenih usluga u već spomenutim državama (EU, EEP, Švicarska i UK).
Dakle, ne možeš ušetati u bilo koju zdravstvenu ustanovu i očekivati uslugu temeljem EKZO-a. Pravo na nju imaš isključivo u ustanovama ili kod liječnika “koji imaju sklopljen ugovor o pružanju zdravstvene zaštite s nositeljem zdravstvenog osiguranja države privremenog boravka.”
Doduše, Direktiva iz 2011. godine omogućuje jedan izuzetak ovom pravilu. Naime, prema njoj, zdravstvenu zaštitu možeš koristiti i u privatnim zdravstvenim ustanovama te kod privatnih liječnika u državama članicama EU/EEP. No, takvu zdravstvenu zaštitu ćeš na mjestu sam/a morati podmiriti u cijelosti. Nakon povratka u Hrvatsku, možeš HZZO-u podnijeti zahtjev za naknadu nastalih troškova.
Ovo se pravilo ne primjenjuje na Švicarsku i Veliku Britaniju. Tamo ćeš zdravstvenu zaštitu temeljem EKZO-a moći dobiti samo kod ugovornih pružatelja.
Omogućava li Europska zdravstvena kartica besplatnu zdravstvenu uslugu?
Ukratko rečeno, ne nužno. EKZO ti “samo” omogućava da kod ugovorenih pružatelja dobiješ usluge po istim uvjetima i cijeni kao da si osiguran/a u zemlji u kojoj boraviš. Dakle, ako usluga nije besplatna za osiguranike zemlje u kojoj boraviš, neće biti ni za tebe – i obrnuto.
Kao i u Hrvatskoj, i u drugim europskim zemljama domaće stanovništvo često mora platiti, ako ne puni iznos, onda određeni iznos participacije za različite zdravstvene usluge. Recimo, u Hrvatskoj se doplaćuje izdavanje lijeka na recept, ležanje u bolnici i slično.
Moguće je, dakle, da ćeš u inozemstvu morati platiti i neke usluge koje ne bi platio/la u Hrvatskoj; sve ovisi o lokalnoj regulativi, propisima, zakonima. Također je moguće da će participacija biti viša ili niža nego u Hrvatskoj.
Primjer: Hrvatska
Recimo da su u Hrvatsku došli turisti iz Njemačke koji imaju EKZO i moraju obaviti nužan pregled kod zubara. Ovaj pregled im neće biti u potpunosti besplatan, već će im se naplatiti ista participacija kao i stanovnicima bez dopunskog osiguranja: 1,32 EUR po posjetu.
Primjer: Austrija
Sad recimo da smo iz Hrvatske otišli u Austriju i tamo nam je zatrebao lijek. Participacija za izdavanje lijeka na recept ondje trenutačno iznosi 6,85 EUR, što je i cijena koju bismo trebali platiti uz EKZO.
No, recimo da dođe do pogreške te nam je naplaćena puna cijena usluge (umjesto samo iznosa participacije). U ovom slučaju, možemo zatražiti naknadu troškova od austrijskog zavoda dok smo još u Austriji ili od HZZO-a nakon povratka u Hrvatsku.
Kako bismo ovo pravo ostvarili u Hrvatskoj, HZZO-u ćemo trebati podnijeti pisani zahtjev za naknadu nastalih troškova. Rok za rješenje zahtjeva je 30 dana, a u nekim slučajevima 60 dana.
Europske zdravstvena iskaznica – izdavanje
Postoje tri načina na koja možeš zatražiti izdavanje Europske zdravstvene kartice:
- predaja online zahtjeva HZZO-u
- izrada na automatu
- podnošenje zahtjeva u najbližem regionalnom uredu ili područnoj službi HZZO-a
Glavna razlika između ove tri opcije je u brzini. Najbrža je izrada Europske zdravstvene kartice na automatu, jer je ona gotova odmah po predavanju zahtjeva. U slučaju druge dvije opcije, na EKZO ćeš čekati do 8 dana od podnošenja zahtjeva.
No, nažalost, automati nisu dostupni u svim uredima Zavoda. Lokacije automata, kao i procedure izdavanja EKZO-a, ti donosimo u nastavku.
Napomena: uvjet za izdavanje Europske zdravstvene kartice je da već imaš obvezno zdravstveno osiguranje!
Online zahtjev za izdavanje Europske zdravstvene kartice
Online zahtjev za izdavanje Europske zdravstvene kartice možeš podnijeti na stranicama HZZO-a, odnosno ovdje.

Kao što možeš vidjeti, potrebno je samo upisati svoj OIB ili MBO, odabrati gdje želiš preuzeti karticu kad bude gotova, unijeti captchu i kliknuti na “Predaj zahtjev.”
Izrada Europske zdravstvene kartice na automatu
Druga opcija je izrada Europske zdravstvene kartice na automatu, odnosno tzv. redomatu.
Nažalost, redomati su dostupni na svega 4 lokacije u Hrvatskoj:
- Regionalni ured HZZO-a u Zagrebu (Klovićeva 1 i Jukićeva 12)
- Regionalni ured HZZO-a u Splitu (Obala Kneza Branimira 14)
- Regionalni ured HZZO-a u Rijeci (Slogin kula 1)
- Regionalni ured u Osijeku (Kralja Zvonimira 1)
Ova opcija je najbrža. Europska kartica se izdaje odmah nakon podnošenja zahtjeva, a za isti će ti biti potrebna tvoja iskaznica obveznog zdravstvenog osiguranja. No, ako nisi u mogućnosti doći na neku od ovih lokacija, preostaje ti podnošenje zahtjeva online ili fizički djelatniku Zavoda.
Podnošenje zahtjeva djelatniku Zavoda
U ovom slučaju, potrebno je otići na šalter HZZO-a i zatražiti zahtjev za izdavanje Europske kartice zdravstvenog osiguranja. Djelatnik će te uputiti u daljnji postupak.
Je li EKZO zamjena za putno osiguranje?
Ne, jer ne pokriva brojne troškove koje pokriva putno osiguranje.
Na primjer, putno osiguranje može pokrivati spašavanje pacijenata tijekom skijanja, putne troškove prilikom povratka u Hrvatsku te ukradenu, odnosno izgubljenu imovinu. EKZO takve stvari ne pokriva.
Evo malo jednostavniji prikaz troškova koje police putnog osiguranja često pokrivaju (a EKZO nikad):
✓ Troškovi prijevoza vozilom hitne pomoći ili helikopterom do bolnice
✓ Troškovi prebacivanja u specijalnu kliniku
✓ Troškovi repatrijacije
✓ Troškovi prijevoza u domovinu u slučaju oboljenja od Covida-19
Konkretni osigurani slučajevi ovise o polici putnog osiguranja koju ugovoriš. No, većina osiguratelja pokriva sve ili većinu gore navedenih troškova.
Usto, putno osiguranje može uključivati i druge tipove osiguranja, a ne samo putno zdravstveno osiguranje. To može podrazumijevati:
- Osiguranje od privatne odgovornosti
- Osiguranje prtljage
- Osiguranje prekida ili otkaza putovanja i slično.
A uključuje li putno osiguranje EKZO?
Ne. Putno osiguranje također nije zamjena za EKZO niti ju uključuje.
Radi se o dvjema odvojenim stvarima koje trebaš zasebno ugovoriti, odnosno zatražiti.
Preporučujemo da prije odlaska u inozemstvo ugovoriš i EKZO i putno osiguranje.
Gdje sve EKZO vrijedi?
EKZO vrijedi u svim državama članicama EU te u Švicarskoj, Islandu, Lihtenštajnu i Norveškoj. Također, nakon Brexita, vrijedi i na području Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske (UK).
Koliko dugo vrijedi Europska zdravstvena kartica?
U pravilu Europska zdravstvena kartica vrijedi tri godine. Točan datum isteka ćeš svakako moći provjeriti na svojoj fizičkoj kartici.
Koliko se čeka Europska zdravstvena iskaznica?
Europska zdravstvena iskaznica čeka se obično do 8 dana od dana podnošenja zahtjeva HZZO-u, neovisno o tome jesi li zahtjev podnio/la online ili osobno u uredu ili područnoj službi Zavoda. Ako si, pak, zahtjev podnio/la na redomatu, iskaznica će ti biti gotova odmah.
No, što ako ranije odlaziš na put i hitno ti treba EKZO – a pritom nisi u mogućnosti koristiti redomat?
U tom slučaju možeš u regionalnom uredu ili područnoj službi HZZO-a zatražiti zamjenski Certifikat. Certifikat je samo privremena zamjena za EKZO, a ima i kraći rok trajanja (može važiti od jednog do 90 dana). Stoga bi za buduća putovanja ipak trebao/la napraviti karticu.
Što ako izgubim EKZO u inozemstvu ili mi kartica bude ukradena?
Tada ćeš spas ponovno naći u Certifikatu. On se izdaje i u slučaju da je kartica ukradena, izgubljena ili ako si ostao/la bez nje iz nekog drugog razloga. Tada se Certifikat izdaje do kraja razdoblja važenja izdane EKZO.
Kako bi ga dobio/la, ponovno se možeš obratiti nadležnom uredu ili službi HZZO-a, no za tebe ga može zatražiti i:
- nositelj zdravstvenog osiguranja u mjestu boravka u drugoj državi članici
- ugovorni liječnik ili
- ugovorna zdravstvena ustanova u kojoj koristiš zdravstvenu zaštitu.
Europska kartica zdravstvenog osiguranja – produženje
Europsku zdravstvenu karticu možeš produžiti najranije 30 kalendarskih dana prije isteka važeće kartice. Ako ne podneseš zahtjev u tom roku te ti kartica istekne, morat ćeš predati zahtjev za izdavanje nove.
Imaj na umu da je uvjet za produženje EKZO isti kao i za dobivanje nove kartice. Drugim riječima, i dalje moraš imati status osigurane osobe HZZO-a. Ako izgubiš ovaj status, EKZO moraš vratiti HZZO-u.
