Dopunsko ili dodatno zdravstveno osiguranje: Razlike i što izabrati

U Hrvatskoj, obvezno zdravstveno osiguranje pokriva tek dio zdravstvene zaštite. To znači da, ako uz njega nemaš dopunsko ili dodatno osiguranje, troškove participacije i pregleda kod privatnika moraš platiti iz vlastitog džepa. 

Zato se za potpuniju zdravstvenu zaštitu preporučuje da ugovoriš dopunsko ili dodatno zdravstveno osiguranje – ili pak oboje.

No, koje su razlike između jednog i drugog? I što je bolje ugovoriti? Sve odgovore pronađi u nastavku.

Dopunsko i dodatno zdravstveno osiguranje: Razlike i sličnosti

Dopunsko zdravstveno osiguranjeDodatno zdravstveno osiguranje
Pokriva participacije
Preventivni pregledi
Specijalistički pregledi
Dijagnostičke obrade
Glavna svrhaSmanjenje troškova liječenjaViši standard zdravstvene zaštite
Mogućnost korištenja u javnim ustanovama 
Mogućnost korištenja u privatnim ustanovama (kod liječnika koji nemaju ugovor s HZZO-om)
Minimalni rok ugovaranja1 godina1 godina
Potrebno imati obvezno zdravstveno osiguranje?
PlaćanjeJednom mjesečno ili jednom godišnjeJednom mjesečno ili jednom godišnje
Cijenaod cca. 6,00 EUR/mjesecod cca. 10-ak EUR/mjesec
OsigurateljiHZZO i privatne osiguravajuće kućePrivatne osiguravajuće kuće

Što je dopunsko zdravstveno osiguranje?

Dopunsko zdravstveno osiguranje je osiguranje koje pokriva participaciju u troškovima zdravstvene zaštite iz obveznog zdravstvenog osiguranja. Te troškove – na primjer participaciju za  izdavanje lijeka – pokriva u punom iznosu bez ograničenja. 

Najjednostavnije rečeno, dopunsko zdravstveno osiguranje pokriva dio troška zdravstvene zaštite koji nije pokriven obveznim osiguranjem. 

Bez dopunskog, jedan dio troška zdravstvene zaštite ide na teret obveznog osiguranja, a drugi dio na teret korisnika. S dopunskim, trošak koji obično ide na teret korisnika ide na teret osiguranja. 

Dopunsko je s obveznim zdravstvenim osiguranjem povezano i na drugi način. Naime, Zakon o dobrovoljnom osiguranju kaže sljedeće:

“Osiguranik iz stavka 1. ovog članka [osiguranik dopunskog zdravstvenog osiguranja] može biti samo osoba koja ima utvrđen status osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju sukladno Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju.” 

Drugim riječima, preduvjet za ugovaranje dopunskog osiguranja je da već imaš obvezno zdravstveno osiguranje. Bez njega, ne možeš ugovoriti dopunsko. 

Prednosti dopunskog zdravstvenog osiguranja:

  • Manji troškovi liječenja
  • Veća financijska sigurnost (smanjenje iznenadnih troškova)
  • Mogućnost dugoročne uštede, pogotovo za kronične bolesnike i starije osobe

Pokrića dopunskog zdravstvenog osiguranja

Dopunsko zdravstveno osiguranje pokriva razne participacije. Konkretnije, to znači da ne plaćaš participaciju za boravak u bolnici, izdavanje lijeka po receptu, određena ortopedska i dentalna pomagala i slično. 

Također, ovisno o ugovorenoj polici, dopunsko osiguranje može pokrivati i doplatu za lijekove s HZZO-ove B liste.

Pun popis pokrića dopunskog zdravstvenog osiguranja pronađi ovdje.

Gdje možeš koristiti dopunsko osiguranje?

Dopunsko osiguranje možeš koristiti isključivo u javnim ustanovama i kod liječnika koji imaju ugovor s HZZO-om. 

To ne znači nužno da privatne klinike otpadaju. Dapače, velik broj njih (npr. Medikol) ima potreban ugovor sa Zavodom. Dakle, i tamo možeš dobiti određene usluge bez troška participacije, naravno pod uvjetom da imaš odgovarajuće dopunsko osiguranje. 

Tko nudi dopunsko zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj?

Dopunsko zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj nude HZZO i privatne osiguravajuće kuće

Cijena dopunskog zdravstvenog osiguranja

Cijena dopunskog zdravstvenog osiguranja se kreće od cca. 6,00 EUR/mjesečno naviše.

Obično ovisi o dobi korisnika i pokrićima po polici. Što je više pokrića obuhvaćeno policom, to je cijena viša. U pravilu je tako i s dobi korisnika – što je korisnik stariji, to je polica skuplja.

Naravno, moguće je da jedan osiguratelj nudi i više pokrića po nižoj cijeni od drugog. Također, neće svaki osiguratelj koristiti iste dobne kategorije za određivanje cijene. Zato je važno usporediti ponude više osiguravajućih kuća, a to možeš napraviti ovdje.

Na primjer, jedan osiguratelj može primjenjivati dobnu kategoriju 29-39, a drugi 31-41. Korisnik od 30 godina bi, prema tome, spadao u različite kategorije kod ova dva osiguratelja, što može utjecati na visinu premije.

No, razlike ne postoje samo između privatnih osiguratelja, već i između privatnika i HZZO-a – pogotovo kad se radi o cijeni.

Naime, HZZO nudi istu cijenu svim korisnicima, dok kod većine privatnika ona ovisi o dobi. Također, HZZO ne nudi nikakva dodatna pokrića ili pogodnosti uz ugovaranje police, dok ih većina privatnika nudi. Zbog toga dopunsko kod privatnika često može biti isplativije, čak i ako nije jeftinije.

Ali, činjenica je i da HZZO-ovo dopunsko osiguranje nije uvijek najjeftinije. Neki privatni osiguratelji nude pristupačnije police, i to s više pokrića.

Kao što smo rekli, dopunsko se može naći već za 6 EUR+/mjesec kod privatnika (ovisno o dobi), dok HZZO ima fiksnu cijenu od 9,29 EUR/mjesec.

Što je dodatno zdravstveno osiguranje?

Dodatno zdravstveno osiguranje je vrsta zdravstvenog osiguranja koja korisniku nudi viši standard zdravstvene zaštite i veći opseg prava od obveznog osiguranja. 

Kao i dopunsko, i dodatno zdravstveno osiguranje možeš ugovoriti samo ako već imaš obvezno zdravstveno osiguranje.

Prednosti dopunskog zdravstvenog osiguranja:

  • Mogućnost specijalističkih i preventivnih pregleda
  • Pregledi bez uputnica
  • Nema dugih čekanja 
  • Viši standard usluge (moderna oprema, vrhunski liječnici…)

Pokrića dodatnog zdravstvenog osiguranja

Dodatno osiguranje najčešće pokriva sistematske preglede, laboratorijske pretrage, specijalističke preglede, dijagnostičke obrade, pa čak i male operativne zahvate i ambulantnu fizikalnu terapiju.

Konkretna pokrića ovisit će o polici koju ugovoriš.

Gdje možeš koristiti dodatno osiguranje?

Dodatno zdravstveno osiguranje možeš koristiti u privatnim klinikama, što je ujedno i njegova najveća prednost. Tako možeš izbjeći duge liste čekanja i obaviti preglede i pretrage u modernim ustanovama.

Na primjer, Uniqa surađuje s više od 400 zdravstvenih ustanova, dok Croatia osiguranje surađuje s više od 500 i ima čak 9 vlastitih poliklinika. Ugovaranjem dopunskog, možeš dobiti pristup svim ovim ustanovama (ovisno o ugovoru).

Tko nudi dodatno zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj?

Dodatno zdravstveno osiguranje nude samo privatne osiguravajuće kuće.

Cijena dodatnog zdravstvenog osiguranja

Cijena dodatnog zdravstvenog osiguranja se u pravilu kreće od 10-ak EUR/mjesečno naviše.

Kao i u slučaju dopunskog, ona ovisi prvenstveno o dobi korisnika i pokrićima police. Što je više pokrića obuhvaćeno policom, to je cijena viša, a obično je tako i s dobi korisnika. 

Dodatno, određene bolesti i stanja mogu utjecati na visinu premije ili onemogućiti ugovaranje police.

Dopunsko ili dodatno zdravstveno osiguranje, što je bolje? 

Ne možemo reći je li bolje dopunsko ili dodatno zdravstveno osiguranje jer je njihova svrha sasvim različita. 

Glavna svrha dopunskog osiguranja je smanjenje troškova liječenja, npr. u slučaju da završiš u bolnici ili trebaš obaviti pregled kod obiteljskog liječnika. 

Glavna svrha dodatnog osiguranja je, pak, pružanje višeg standarda zaštite – na način da brže dolaziš na red, vršiš preglede u vrhunskim ustanovama s najmodernijom opremom, obavljaš širi spektar pregleda i slično.

Recimo, u sklopu dodatnog zdravstvenog osiguranja možeš:

  • Jednom ili više puta godišnje obaviti sistematski pregled na kojem se mogu uočiti odstupanja ili nepravilnosti puno prije nego se pojave klinički simptomi bolesti; 
  • Obaviti dodatne specijalističke preglede
  • Obaviti laboratorijske ili dijagnostičke obrade i sl.

Dopunsko će ti, pak, pokriti troškove participacije, boravka u bolnici ili lijekova s B liste, odnosno troškova koji bi se mogli pojaviti tijekom liječenja. 

Dodatno osiguranje se najčešće koristi u svrhu preventive, a dopunsko u svrhu kurative.

Treba li mi i dodatno i dopunsko zdravstveno osiguranje? 

Za potpunu zdravstvenu zaštitu, najbolje je imati i dodatno i dopunsko osiguranje. 

Ova se kombinacija posebno preporučuje kroničnim bolesnicima i starijim osobama, ali će dobro poslužiti i onima sa stresnim poslom, užurbanim načinom života i ostalima koji žele brže obaviti potrebne preglede i pretrage i manje iznenadnih troškova.

Ipak, ako nemaš dovoljan budžet ili ne želiš plaćati i dodatno i dopunsko osiguranje, bilo bi poželjno da ugovoriš barem jedno. Dopunsko osiguranje se obično smatra prioritetom.

Mogu li imati dodatno osiguranje bez dopunskog?

Da, dodatno osiguranje možeš ugovoriti neovisno o dopunskom zdravstvenom osiguranju. Vrijedi i obrnuto, moguće je ugovoriti dopunsko osiguranje bez dodatnog. Jedini je uvjet da u oba slučaja imaš obvezno zdravstveno osiguranje. 

Ugovori najpovoljniju policu dopunskog i dodatnog zdravstvenog osiguranja! 

Ako želiš najpovoljniju policu za dopunsko i dodatno zdravstveno osiguranje, potrebno je detaljno proučiti ponude više osiguravajućih kuća. Uštedi vrijeme i prepusti to nama!

Za tebe ćemo brzo usporediti sve opcije i dati ti savjet koju odabrati. 

Sa svim pitanjima nam se slobodno obrati na broj 01 555 0666 ili na e-mail dzo@kompare.hr, radnim danom od 8 do 20 sati.

Ugovori na kompare.hr
Imamo najbolje cijene dopunskog osiguranja
Maja Gužvić

Maja Gužvić

Team leaderica zdravstvenog osiguranja

Maja je team leaderica odjela prodaje zdravstvenih osiguranja. Karijeru je započela kao agent, a nakon što je nagrađena za najbolju agenticu u kontakt centru postaje voditelj tima. Svojom zaraznom pozitivnom energijom godinama uljepšava rad u timu. Kad je u pitanju zdravstveno osiguranje, ona je naš as u rukavu.

Maja je team leaderica odjela prodaje zdravstvenih osiguranja. Karijeru je započela kao agent, a nakon što je nagrađena za najbolju agenticu u kontakt centru postaje voditelj tima. Svojom zaraznom pozitivnom energijom godinama uljepšava rad u timu. Kad je u pitanju zdravstveno osiguranje, ona je naš as u rukavu.