Android i iOS, operativni sustavi koji pogone mobitele, daleko su sigurniji od zloglasnih Windowsa pa prosječnom korisniku i nije potrebna antivirusna zaštita. Oba sustava u svojim početnim postavkama imaju visoku razinu sigurnosti koja uvelike onemogućuje aktivaciju “zlonamjernih” aplikacija.
Potencijalno opasne situacije
U potencijalno opasne situacije možete se dovesti, što je apsurdno, samo ako jako dobro znate što radite. Ako ste, dakle, napredni korisnik, a to znači da ste upoznati s rootanjem i jailbreakanjem uređaja. U oba slučaja riječ je o nimalo jednostavnom postupku kojim zaobilazite sigurnosne postavke koje, radi vaše vlastite sigurnosti, nameće proizvođač.
Hakiranje uređaja
Tako hakiran uređaj omogućit će vam skidanje aplikacija koje se ne nalaze na službenim stranicama proizvođača. Razlika je u tome što se svaka aplikacija koju skidate s Google Playa ili App Storea prethodno provjerava, pa se mogućnost da se zarazite mjeri u sitnim postocima.
Zov besplatnih igrica
Zašto neki vlasnici mobitela uopće hakiraju svoje uređaje? Zato što je to najčešće način da se besplatno domognu igrica i aplikacija ostalih namjena besplatno. Pri tome, iOS je toliko zatvoren sustav da je doista iznimno teško da na iPhone uređaju ‘zaradite’ virus ili bilo kakav drugi oblik malwarea, čak i kada je jailbreakan.
iOS sigurniji od Androida
Zbog velike sigurnosti te istovremeno manjeg tržišnog udjela, iOS je hakerima manje zanimljiv od Androida. Na Google Playu mnogo je veći broj aplikacija, a i običaj skidanja aplikacija s neslužbenih stranica mnogo je uobičajeniji u Android zajednici.

Pravila za veću sigurnost
Iako će vam antivirusni programi zatrebati samo u iznimnim situacijama, postoji nekoliko pravila koje biste trebali slijediti kako biste smanjili mogućnost da vam se mobitel zarazi.
1) Redovito instalirajte nadgradnje
Kad god vam mobitel predloži skidanje novije verzije operativnog sustava, prihvatite prijedlog. Gotovo u svakoj nadgradnji krpaju se određene sigurnosne rupe.
2) Ne koristite nepoznate USB izvore
Nemojte puniti bateriju mobitela preko USB kabla iz nepoznatog izvora. Čak i ako ste kod nekog poznatog, pripazite jer ne znate koliko brine o sigurnosti.
3) Ne otvarajte sumnjive mailove
Sumnjivi mailovi su oni mailovi koji vas traže podatke poput broja kreditne kartice ili vam predlažu da sa sumnjivih izvora skinete neku fantastičnu aplikaciju. Ako je predobro da bi bilo istina, onda nije istina.
4) Ne koristite piratske aplikacije
Preuzimajte aplikacije samo iz službenih izvora (Google Play, odnosno App Store) i ne padajte na blistave reklame o blagu skrivenom u dalekom kutku interneta. Rizik je previsok.
5) Izbjegavajte root/jailbreak
Apple i Google nisu bez razloga zakomplicirali postupak razbijanja, odnosno hakiranja mobitela. Eventualno ćete dobiti pristup određenim opcijama koje nisu dostupne smrtnicima, ali te opcije nisu baš tako nevjerojatne da su vrijedne rizika. U tom procesu gubite garanciju na smartphone, a moguće su i poteškoće s daljnjim korištenjem. To znači da ga nećete moći koristiti, osim ako ga ne uspijete vratiti u početno stanje.