Vodič kroz kredite

Prvi put podižeš kredit ili samo želiš pametnije do novog? Provest ćemo te kroz cijeli proces i naučiti te osigurati najpovoljnije uvjete u ovom vodiču!

Ako želiš da besplatno pronađemo najbolji kredit za tebe, ispuni upitnik.

Sadržaj :
Osnove kredita Vrste kredita Stambeni kredit Kredit za izgradnju Kredit za refinanciranje Kredit za auto Gotovinski kredit Hipotekarni kredit Kreditni kalkulator Proces kreditiranja Analiza ponuda za kredit Slanje zahtjeva i potpisivanje ugovora Korištenje i otplata kredita Završetak kredita i buduće financije
krediti 101

Osnove kredita

Kredit je često jedini način da isfinanciramo veće investicije, poput kupnje nekretnine ili auta, a ponekad i tekuće troškove. U nekim situacijama, kredit čak može biti i odlična opcija.

No, prije ugovaranja, važno je znati u što se upuštaš.

Ove osnove će ti pomoći da pametno kreneš u realizaciju, ili od nje odustaneš na vrijeme!

Što je kredit i kako funkcionira?

Kredit je model financiranja u sklopu kojeg davatelj (najčešće banka) daje korisniku imovinu ili novac na korištenje uz obvezu da korisnik posuđeno vrati, obično s kamatama.

Funkcionira tako da davatelj i korisnik unaprijed dogovore uvjete ugovaranja, poput kamatne stope i roka dospijeća, a i posljedice nepridržavanja ugovora.

Kada je kredit dobra odluka, a kada nije?

Kredit je dobra opcija kad realno postoji velika šansa da ćeš ga uredno otplatiti, kad želiš zatvoriti postojeća zaduženja i kad trebaš financirati velika ulaganja (npr. u nekretninu). Osim ako podižeš kredit za refinanciranje, bilo bi poželjno i da u trenutku podizanja kredita imaš što manje dugova.

U skladu s time, kredit nije dobra opcija kad već imaš velika zaduženja, kad nije vjerojatno da ćeš ga uredno otplatiti ili kad bi mogao/la planirana ulaganja financirati na povoljnije načine, npr. discipliniranom štednjom.

Koje su alternative kreditima?

Ovisno o tome u koju svrhu želiš podići kredit, dobra alternativa može biti leasing, kupnja na rate bez ili s kamatama kreditnom karticom, neformalna pozajmnica od prijatelja ili obitelji i štednja.

Kako odrediti koliko kredita mogu priuštiti?

Na papir stavi svoja mjesečna primanja i od njih oduzmi postojeća zaduženja. Zatim oduzmi i druge ponavljajuće troškove, recimo namirnice i stanarinu.

Na kraju, procijeni kolike su šanse da će ova računica ostati ista tijekom cijele otplate kredita.

Koliko je vjerojatno da će ti se primanja i životni troškovi povećati ili smanjiti? Koliko je siguran tvoj posao? Planiraš li druga zaduživanja? Ako savjesno odgovoriš na ova pitanja, imat ćeš dobru sliku o tome koliku si mjesečnu ratu ili anuitet možeš priuštiti, ne samo sada nego za cijelo vrijeme otplate kredita.

Koji su uvjeti za dobivanje kredita?
Najčešći uvjeti za kredit su dobra kreditna sposobnost, posjedovanje odgovarajuće dokumentacije (npr. predračuna u slučaju namjenskih kredita) i zadovoljavajuća dobna granica. Kako bi podigao/la kredit u Hrvatskoj, moraš imati barem 18, a najčešće maksimalno 80 godina.
Što je kreditno izvješće?

Kreditno izvješće je dokument s podacima o svim tvojim novčanim zaduženjima i urednosti otplate, i to ne samo za tvoja trenutačna zaduženja, već sva unazad najviše četiri godine otkad si ih otplatio/la.

Danas se umjesto kreditnog izvješća koristi HROK-ov OSR sustav. U svakom slučaju, banka će pregledati podatke o tvojim kreditnim zaduženjima prije odobrenja kredita, pa je poželjno da si sve uredno otplaćivao/la!

Kako kredit utječe na moju kreditnu sposobnost i buduće financije?

Za vrijeme otplate, kredit smanjuje tvoju kreditnu sposobnost jer si njime stvaraš zaduženja te imaš manje novca na raspolaganju za nova.

No, uredno otplaćen kredit može pozitivno utjecati na tvoju buduću kreditnu sposobnost jer dokazuje da si pouzdan platitelj. Vrijedi i obrnuto: ako svoje obveze neuredno podmiruješ, to će negativno utjecati na tvoju sposobnost budućih zaduživanja

Pronađi najpovoljniji kredit

Ne gubi vrijeme obilazeći banke! Besplatno prikupljamo ponude i pomažemo ti realizirati najpovoljniji kredit.
Pronađi odgovarajući kredit za sebe

Vrste kredita

Kredite možemo podijeliti prema namjeni, načinu otplate, valuti i drugim kriterijima. Pogledajmo one najpopularnije u Hrvatskoj!
Stambeni kredit Kredit za izgradnju Kredit za refinanciranje Kredit za auto Gotovinski kredit Hipotekarni kredit
NAMJENSKI KREDITI

Stambeni kredit

Stambeni krediti se mogu utrošiti na izgradnju i nadzor, rekonstrukciju, adaptaciju i kupnju nekretnine ili građevinskog zemljišta.Radi se o kreditima najčešće visokih iznosa. Zato neke banke onima mlađima od 45 godina kao pomoć nude tzv. kredite za mlade uz posebne pogodnosti, obično sniženu kamatnu stopu. Oni stariji od 45 ponekad mogu dobiti drugu vrstu pomoći, na primjer u vidu subvencije kredita od strane županije.
Stambeni kredit
NAMJENSKI KREDITI

Krediti za izgradnju

Krediti za izgradnju posebna su vrsta stambenih kredita. Kao što im ime kaže, namijenjeni su izgradnji nekretnine ili eventualno kupnji ili komunalnom uređenju zemljišta na kojem planiraš graditi.

Ovaj se kredit često isplaćuje višekratno, sa završetkom jedne i početkom druge faze građenja (npr. niski-srednji roh bau). Ostatak procesa je gotovo isti kao onaj s klasičnim stambenim kreditima.

Krediti za izgradnju
NAMJENSKI KREDITI

Kredit za refinanciranje

Krediti za refinanciranje su krediti kojima zatvaramo postojeće kredite, a ponekad i druga zaduženja, poput prekoračenja po transakcijskom računu.

Osim što nam može konsolidirati dugove, kredit za refinanciranje zapravo može biti i isplativiji od postojećeg ili barem smanjiti mjesečne obroke.

Kredit za refinanciranje
NAMJENSKI KREDITI

Krediti za auto

Kredit za auto je namjenski kredit koji možeš dobiti i za rabljeni i za novi automobil, uz najčešće maksimalan rok otplate od 10 godina.

Budući da je investicija u pravilu manja nego kod npr. kupnje nekretnine, neki svoje automobile ipak financiraju nenamjenskim kreditima zbog manje papirologije.

I to je moguće. Ovisi samo što ti je važnije, veća ušteda ili manje birokracije? Kamata je manja s namjenskim kreditima, a papirologija s nenamjenskim.

Krediti za auto
NENAMJENSKI KREDITI

Gotovinski krediti

Gotovinski krediti su najpopularniji tip nenamjenskih kredita, pogotovo za pokrivanje kratkoročnih financijskih potreba. Maksimalan iznos je trenutačno 40.000 EUR.

Nakon ugovaranja, dobivaš gotovinu koju trošiš prema svojoj želji i bez pravdanja banci. Realizacija je brza i relativno laka, a rok otplate obično kratak, najčešće do 120 mjeseci.

Gotovinski krediti
NENAMJENSKI KREDITI

Hipotekarni krediti

Hipotekarni kredit je uglavnom gotovinski kredit koji se ugovara uz davanje nekretnine u zalog. Može biti nenamjenski ili djelomično namjenski (kad se koristi za refinanciranje).

Nekretnina jamči banci da će se moći naplatiti ako korisnik ne podmiri svoje obveze. Tad mu banka ima pravo oduzeti nekretninu.

Iako poprilično riskantni, ovi krediti su često jedina opcija za one kojima hitno treba veći iznos gotovine, a ne mogu do njega konzervativnijim putem.

Maksimalni iznos hipotekarnog kredita je u pravilu značajno veći od običnog gotovinskog - često 150.000 EUR ili i više.

Hipotekarni krediti

Kreditni kalkulator

Usporedi konačnu cijenu različitih kredita. Isprobaj naš kalkulator!
Kako do kredita?

Proces kreditiranja

Osnove su usvojene i vrijeme je za realizaciju kredita. Vodimo te kroz cijeli proces, od prikupljanja ponuda do zatvaranja kredita.
1. Istraživanje

Analiza ponuda za kredit

Za početak trebaš pronaći odgovarajući kredit.

Prvi korak Prikupi što više ponuda kako bi istražio/la sve opcije. Naime, banke imaju različite uvjete, pa ti jedna možda uopće neće ponuditi kredit, druga manji iznos, a treća čak veći od onog kojem se nadaš.

Drugi korak Usporedi ponude kako bi utvrdio/la koja je najbolja. Za ovo ćeš morati dobro vladati teorijom. Na primjer, bilo bi dobro znati što je anuitet, a što rata i kako funkcioniraju kamatne stope. U tome će ti pomoći materijali u nastavku, a ako si naš klijent, i naši kreditni posrednici.

Treći korak Ako to banke zahtijevaju, ili ako želiš bolje uvjete i veći iznos kredita, trebat ćeš i pronaći sudužnika ili jamca.

Kako funkcioniraju kamatne stope (fiksne i promjenjive)?
Fiksne kamatne stope se ugovaraju ugovorom o kreditu te se ne mijenjaju za vrijeme trajanja kredita. One su niskorizične, ali u pravilu najviše, odnosno najskuplje od samog starta. Promjenjive kamatne stope se, pak, mijenjaju ovisno o stanju na tržištu, ali mogu narasti samo do zakonski propisane maksimalne visine ugovorne kamatne stope. Promjenjive kamatne stope su rizičnije, ali u pravilu jeftinije na početku otplate kredita. Kasnije mogu biti i niže i više od fiksnih kamatnih stopa, ovisno o promjenama na tržištu.
Što je nominalna kamatna stopa (NKS)?
Nominalna kamatna stopa (NKS) je kamatna stopa koja se upisuje u ugovor o kreditu (za razliku od EKS-a). Na temelju NKS-a se izračunava ukupna kamata te mjesečni obroci kredita.
Koji su dodatni troškovi kredita?
Dodatni troškovi kredita mogu varirati od banke do banke i jednog do drugog slučaja. No, česti troškovi obuhvaćaju solemnizaciju ugovora o kreditu, interkalarnu kamatu, osiguranje kredita i/ili npr. nekretnine, eventualne naknade za ishođenje potrebne dokumentacije i slično.
Računa li mi banka u ovom koraku kreditnu sposobnost, ili tek kad podnesem zahtjev za kredit?
Ako si na ovom koraku zatražio/la informativnu ponudu, banka će ti već sada izračunati kreditnu sposobnost. Pritom je naglasak na informativnom karakteru - konačna ponuda može imati manja odstupanja, iako je to rijetko.

Ne želiš samostalno prikupljati ponude?

Naši kreditni posrednici će to napraviti za tebe!
2. Apliciranje

Slanje zahtjeva i potpisivanje ugovora

Nakon što usporediš ponude za kredit i odabereš najbolju, vrijeme je za službeno apliciranje!

Prvi korak Podnesi zahtjev za kredit zajedno s potrebnom dokumentacijom online ili osobno u banci. Banka će pregledati tvoj zahtjev te ga odobriti, odbiti ili ti ga vratiti na doradu (npr. ako ti nedostaje koji ‘papir’).

Ako banka odobri zahtjev, pripremit će ugovor o kreditu i popratnu dokumentaciju, na primjer zadužnicu ili izjavu o zapljeni plaće i primanja.

Drugi korak Slijedi zaključivanje ugovora, ali tek kad ga dobro proučiš. Uzmi si vrijeme, pročitaj sve uvjete i ako ti nešto nije jasno, pitaj! Ugovor potpiši tek kad si siguran/a da to želiš.

Treći korak Po potrebi ovjeri ugovor kod javnog bilježnika (solemnizacija) i/ili omogući banci upis hipoteke.

Koji dokumenti su potrebni?
Osnovni dokumenti za kredit su identifikacijski dokumenti (npr. osobna) i dokumenti kojima dokazuješ kreditnu sposobnost, poput platnih lista. Mogu biti potrebni i drugi dokumenti ovisno o vrsti kredita. Za namjenske kredite uvijek ćeš trebati ponude ili predračune, a za npr. stambene kredite i dokumentaciju o nekretnini - dokaz o vlasništvu, izvadak iz zemljišnih knjiga i slično. 
Je li s bankom moguće pregovarati o uvjetima kredita?
S bankom je obično moguće pregovarati samo o manjim detaljima, primjerice roku dospijeća i načinu otplate. Na primjer, možeš dogovoriti da ti se anuitet automatski skida s plaće (tzv. administrativna zabrana) ili da samostalno uplaćuješ iznose svakog mjeseca. O drugim uvjetima kredita često nije moguće pregovarati, ali ćeš bolje šanse imati ako doneseš ponude iz drugih banaka ili surađuješ s kreditnim posrednicima poput naših.
Što sve trebam provjeriti prije potpisivanja ugovora?
Sve! Teško je reći što je bitnije, ali ako moramo izabrati samo jednu stvar, neka to budu tvoje obveze. Provjeri kako je definiran način otplate kredita, koji je iznos rata ili anuiteta, koje su posljedice neuredne otplate i slično.
Mogu li odustati od kredita nakon potpisivanja ugovora?
Da, a u tom si slučaju dužan/a banci poslati pisanu obavijest o odustanku u roku od 14 dana, bez navođenja razloga.
Što ako banka odbije moj zahtjev?
Ako banka odbije tvoj zahtjev, možeš se javiti našim kreditnim posrednicima kako bismo zajedno pronašli kredit za tebe. Također, uvijek je dobro analizirati zašto te banka odbila i poraditi na tome.Na primjer, ako te odbila zbog neurednog statusa u OSR-u, bilo bi dobro što prije zatvoriti postojeće dugove. Ako te odbila zbog nedostatka stabilnih primanja, razmisli možeš li ih nekako ostvariti.
3. Upravljanje

Korištenje i otplata kredita

Ugovor je potpisan? Čestitamo! Uskoro te očekuje isplata.

Ovisno o vrsti kredita, sredstva mogu sjesti na tvoj ili tuđi račun. Na primjer, ako kupuješ kuću, sredstva idu na račun prodavača. Ako ju gradiš, dio može sjesti na račun izvođača, a dio na tvoj. No, to već znaš jer si dobro pročitao/la ugovor. 😉

Ugovor također definira kako i kada trebaš otplaćivati kredit. Različite banke imaju različite uvjete i rokove dospijeća. Kod nekih to može biti 15. u mjesecu, a kod drugih kraj mjeseca.

Naposljetku, ne zaboravi da nenamjenske kredite možeš slobodno trošiti bez pravdanja banci, ali namjenske trebaš opravdati putem računa ili drugih dokumenata. Stoga ih pažljivo čuvaj barem do zatvaranja kredita.

Kako pravilno upravljati mjesečnim ratama kredita?
Najbolje je ugovoriti trajni nalog ili administrativnu zabranu na plaći u svrhu otplate kredita. Tako nećeš morati brinuti i sigurno nikad nećeš kasniti s plaćanjem. Također, dobra je praksa ‘u glavi’ odmah umanjiti svoja primanja za ratu ili anuitet kredita, kako bi mogao/la kreirati realniji mjesečni budžet.
Što ako kasnim s otplatom?
I ovo će biti jasnije definirano ugovorom. Ali, općenito govoreći, banka će ti prvo naplatiti zakonsku zateznu kamatu i poslati obavijest i opomenu o neplaćenim obvezama. Ako se na njih oglušiš, banka može aktivirati instrument osiguranja (npr. zadužnicu ili hipoteku), a i prodati tvoj dug trećoj strani (‘utjerivačima dugova’).Sigurni smo da se ne želiš naći ni u jednoj od ovih situacija, pa pažljivo s otplatom i uvjetima na koje pristaješ.
Kako refinancirati ili reprogramirati kredit?
Refinancirati kredit možeš uzimanjem novog namjenskog kredita za zatvaranje postojećeg, u istoj ili drugoj banci. Reprogramiranje kredita podrazumijeva mijenjanje parametara postojećeg kredita (npr. roka otplate), a to možeš samo u dogovoru s bankom koja ti je izdala kredit.
Kako promjene kamatnih stopa utječu na moj kredit?
Promjene kamatnih stopa mogu povećati ili smanjiti mjesečnu ratu ili anuitet kredita, ovisno o tome mijenjaju li se na više ili niže kamatne stope. Pritom o ovim promjenama ne moraš brinuti ako si ugovorio/la fiksnu kamatnu stopu jer ona ostaje ista tijekom cijele otplate kredita.Dakle, ove promjene utječu na tebe samo ako si ugovorio/la promjenjivu ili kombiniranu kamatnu stopu.
Što ako želim uzeti dodatni kredit dok otplaćujem postojeći?
To je moguće, no tvoja će kreditna sposobnost biti smanjena. Stoga očekuj da će ti manje banaka ponuditi kredit, a možda i po lošijim uvjetima. No, ništa nije nemoguće, samo je u ovom slučaju malo teže. Preporučujemo da zato u ovu svrhu surađuješ s kreditnim posrednicima. Zakaži sastanak s našima!
Mogu li prijevremeno otplatiti kredit i kakvi su uvjeti?
Naravno! Prijevremena otplata kredita je poželjna i može značajno smanjiti ukupnu kamatu i cijenu kredita.Uvjeti će biti definirani tvojim ugovorom, no u pravilu nema strogih uvjeta - samo trebaš svoju banku obavijestiti o tome da želiš prijevremeno otplatiti kredit. Banka će napraviti konačni izračun, nakon čega trebaš uplatiti sredstva.
4. Zatvaranje

Završetak kredita i buduće financije

Najveća čestitka ipak ide onima koji su uspješno otplatili kredit! To je zaista veliki pothvat i trenutak.

Prije nego kreneš slaviti, potvrdi da je kredit zaista zatvoren. Banka ti treba dati službenu potvrdu, a i sam/a možeš provjeriti status kredita u HROK-u. Ako je kredit bio osiguran hipotekom, provjeri i je li ona obrisana.

Kad se uvjeriš da je sve u redu, predlažemo da isplaniraš što ćeš sa svim tim dodatnim sredstvima na računu! Ulaganje u dugoročnu financijsku stabilnost uvijek je dobar potez. Želimo ti puno sreće u tome!

Kako zatvaranje kredita utječe na moju kreditnu sposobnost?
Iznimno pozitivno. Rasterećuje te postojećih zaduženja, pa imaš više prostora za novi kredit ako ti zatreba. Također, kad kredit uredno otplatiš, to se bilježi u tvom kreditnom izvješću te pozitivno utječe na tvoj budući kreditni rejting. Zbog tvoje povijesti, banke će imati više pouzdanja u tebe kao platišu te ti biti spremnije ponuditi veće iznose ili bolje uvjete.
Koje su sljedeće financijske odluke?
Kao što smo već rekli, trebaš odlučiti kako ćeš upravljati s ‘viškom’ novca na računu. Ali, ona najvažnija odluka je da u budućnosti izbjegavaš nepotrebna zaduživanja, disciplinirano upravljaš svojim novcem i dobro isplaniraš buduće investicije unaprijed.

Tražiš najpovoljniji kredit?

Naši će ga kreditni posrednici pronaći za tebe. Potpuno besplatno!
tracking pixel