Ponekad jedan zaboravljeni račun može dovesti do ovrhe. Iako se nadamo da nećemo doći u takvu situaciju, dobro je znati što treba činiti. Kako biste izbjegli dugotrajne telefonske pozive i posjećivanje raznih institucija, saznajemo što činiti u slučaju ovrhe.
Ovrha je postupak u kojem ovrhovoditelj uz pomoć suda ili javnog bilježnika nastoji naplatiti dugovanja. FINA je agencija zadužena za provedbu ovrhe nad građanima i poslovnim subjektima. U slučaju blokade računa, FINA blokira račune dužnika, uključujući i oročena sredstva u svim bankama.
Za sve informacije potrebno je otići u poslovnicu FINE. U poslovnici ćete dobiti informacije o kojem je dugovanju riječ, koliki je iznos duga i tko je ovrhovoditelj.
Provedba ovrhe
Ukoliko odobravate provedbu ovrhe na raspolaganju su vam tri opcije:
- Sva sredstva koja dolaze na vaš račun bit će korištena u svrhu otplate duga. Kada cjelokupan dug bude otplaćen, račun će se automatski deblokirati.
- Iznos dugovanja možete uplatiti na svoj račun. Banka će izvijestiti FINU o priljevu sredstava i tim iznosom će se podmiriti dugovanje. Kad dugovanje u cijelosti bude podmireno, FINA će deblokirati račun.
- Dugovanje možete podmiriti direktno ovrhovoditelju. Ako je riječ o izvansudskoj ovrsi, ovrhovoditelj izvješćuje FINU o naplati dugovanja. Ako se radi o sudskoj ovrsi, vi ili ovrhovoditelj biste trebali izvjestiti sud da je dug podmiren. Kada FINA bude obaviještena o podmirenju duga, račun će vam se deblokirati.
Ukoliko smatrate da se ovrha ne bi trebala provoditi, trebali biste se obratiti ovrhovoditelju ili nadležnom sudu.
U praksi se može dogoditi da platite više nego što dugujete. U tom slučaju od ovrhovoditelja tražite povrat više plaćenog iznosa. Ako ovrhovoditelj to odbije, možete tražiti rješenje putem suda.
Primanja izuzeta iz ovrhe
Ovrha se ne provodi nad sljedećim novčanim sredstvima:
- primanjima po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti, naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja
- primanjima po osnovi naknade zbog tjelesnoga oštećenja prema propisima o invalidskome osiguranju
- primanjima po osnovi socijalne skrbi
- primanjima po osnovi privremene nezaposlenosti
- primanjima po osnovi dječjega doplatka
- primanjima po osnovi stipendije i pomoći učenicima i studentima
- naknadama za rad osuđenika
- primanjima po osnovi odličja i priznanja
- rodiljnim i roditeljskim novčanim potporama
- ostalim primanjima izuzetima od ovrhe po posebnim propisima (npr. novčane potpore prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji)
Korisno je znati da ako primate plaću koja je manja od prosječne neto plaće u Hrvatskoj, od ovrhe će vam biti izuzet iznos u visini dvije trećine te plaće.
Ako primate plaću koja je manja od prosječne neto plaće u Hrvatskoj, od ovrhe će vam biti izuzet iznos u visini dvije trećine te plaće.
Ako primate neka od navedenih primanja, otvara vam se poseban račun na koji ćete primati sredstva izuzeta iz ovrhe uključujući i dvije trećine plaće.
kompare.hr na jednom mjestu nudi usporedbu gotovinskih kredita, kredita za vozila, stambenih kredita i klasične oročene štednje. Usporedi i izaberi najpovoljniju ponudu.
Usporedi usluge, kupi online i uštedi. Klikni!