Iako se pojavio tek nedavno, tamni način rada na mobitelu, odnosno dark mode, jako je brzo postao iznimno popularan.
Riječ je tek o inverziji trenutačnog standarda koji nazivamo svijetli način rada, odnosno light mode. Postoji li neka značajna razlika glede kvalitete ili je tek riječ o prolaznom trendu, saznajte u nastavku.
Dobrodošli na tamnu stranu
Tamni način rada omogućen je na Apple iOS-u od inačice 13, odnosno na Androidu 10 (Android Q). Korisnici iPhonea mogu uživati na tamnoj strani tako da „prošetaju“ do Postavki. Tamo se u rubrici Zaslon i svjetlina krije mogućnost odabira između svijetlog i tamnog načina rada.
Ljubiteljima Androida dostupan je pak kao Dark Theme. Vlasnici novijih Huawei modela mogu ga potražiti u postavkama baterije.
Tamni način rada na mobitelu je ugodan
Kao glavna prednost tamnog načina rada spominje se da je taj način rada oku ugodniji od onog uobičajenog svijetlog. S obzirom na to da prema posljednjim istraživanjima pred ekranima provodimo čak 11 sati dnevno, naravno da je bitno da nam se oči što manje umaraju.
Osim toga, dark mode troši manje energije pa i baterija dulje traje, što svakako nije zanemariv argument.
Tamni način rada na mobitelu štedi bateriju
Upravo iz tih razloga, brojne popularne aplikacije već neko vrijeme imaju svoje dark mode opcije. Sada je pak, čini se, došlo vrijeme da se taj trend proširi i na čitav operativni sustav.
U usporednom testu iPhone modela s OLED ekranom, gdje se ušteda na energiji najviše osjeti, rezultati su prilično zapanjujući. Dok je iPhone koji je koristio light mode potrošio bateriju, baterija iPhonea s dark mode načinom rada ostala je na čak 30%. Dark mode omogućuje, dakle, gotovo za trećinu manju potrošnju energije od trenutnog standarda.
I OLED ekrani pridonose uštedi
Ova velika ušteda energije posljedica je načina rada na koji funkcioniraju OLED ekrani. Naime, do crne boje na OLED ekranima dolazi se tako što se pikseli koji trebaju biti crni jednostavno isključe. Valja napomenuti da i drugačiji ekrani omogućuju uštedu, ali ipak u manjoj mjeri.
Kada ne treba koristiti tamni način rada
Idealno vrijeme za korištenje tamnog načina rada je navečer, odnosno onda kada nema prirodnog izvora svjetla. Tamni način rada najbolje funkcionira kada je tamno. Isto vrijedi i obrnuto – svijetli način rada najbolje funkcionira kada je u okolini svijetlo.
Tamni način rada, dakle, ne treba koristiti kada je svjetlo jako budući da je u takvim situacijama teško pročitati slova koja se nalaze na tamnoj površini.
Odaberi, usporedi i kupi najpovoljniji paket telekom usluga! →