Uz visoke troškove života, ako nešto baš ne moraš plaćati – nemoj. To bi mogao biti slučaj s obveznim, a čak i dopunskim zdravstvenim osiguranjem.
U ovom članku ti donosimo tko ima pravo na besplatno zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj u 2025. godini. Ako ga ipak moraš plaćati, pripremili smo ti i savjete za odabir osiguranja koje ti štedi novac.

Tko ima pravo na besplatno zdravstveno osiguranje?
U Hrvatskoj pravo na besplatno osnovno ili obvezno zdravstveno osiguranje imaju gotovo svi. Konkretno, ovo pravo imaju:
- sve osobe s prebivalištem u RH
- stranci s odobrenim stalnim boravkom u Hrvatskoj
- stranci s odobrenim privremenim boravkom u Hrvatskoj ako međunarodnim ugovorom, odnosno posebnim zakonom nije drukčije određeno
- državljani drugih država članica EU i državljani države koja nije država članica s odobrenim privremenim boravkom u Hrvatskoj, a na temelju radnog odnosa kod poslodavca sa sjedištem u Hrvatskoj, odnosno na temelju obavljanja gospodarske, odnosno profesionalne djelatnosti, ako su ispunjeni uvjeti prema posebnim propisima koji uređuju pitanje boravka i rada stranaca u Hrvatskoj i ako propisima EU-a, odnosno međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno.
Međutim, pravo na besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje, dakle ne osnovno, ima tek manji dio građana.
Tko ima pravo na besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje?
Preduvjet za besplatno, a čak i plaćeno dopunsko zdravstveno osiguranje je da je osoba osigurana obveznim zdravstvenim osiguranjem. Bez tog preduvjeta, nećeš moći ugovoriti čak ni dopunsko uz plaćanje.
A sad konkretnije, pravo na besplatno dopunsko u 2025. godini imaju osigurane osobe čiji ukupan prihod u prethodnoj kalendarskoj godini, iskazan po članu obitelji, mjesečno nije veći od 421,92 EUR (prihodovni cenzus). Osiguranici – samci imaju pravo ako im prihodovni cenzus u prethodnoj kalendarskoj godini nije veći od 528,23 EUR.
Osim ove skupine osiguranika, pravo na besplatno dopunsko osiguranje imaju i:
- osigurane osobe s invaliditetom koje imaju 100% oštećenja organizma, odnosno tjelesnog oštećenja prema posebnim propisima
- osobe kod kojih je utvrđeno više vrsta oštećenja te osobe s tjelesnim ili mentalnim oštećenjem ili psihičkom bolešću zbog kojih ne mogu samostalno izvoditi aktivnosti primjerene životnoj dobi sukladno propisima o socijalnoj skrbi
- osigurane osobe darivatelje dijelova ljudskog tijela u svrhu liječenja
- osigurane osobe dobrovoljne davatelje krvi s više od 35 davanja (muškarci), odnosno s više od 25 davanja (žene)
- osigurane osobe redovite učenike i studente starije od 18 godina
Postoji li besplatno dopunsko osiguranje za umirovljenike?
Neki pogrešno misle da svi umirovljenici imaju pravo na besplatno dopunsko osiguranje. Ovo nije točno, jer i umirovljenici moraju udovoljavati barem jednom od gore navedenih uvjeta za ostvarivanje ovog prava.
No, s obzirom na visine mirovina u Hrvatskoj, očekivano je da mnogi udovoljavaju barem uvjetu o prihodovnom cenzusu – odnosno, da imaju prihode manje od uvjetovanih (421,92 EUR/mjesec za one s obitelji, odnosno.528,23 EUR/mjesec za samce).
Kako predati zahtjev za besplatno dopunsko osiguranje?
Zahtjev za besplatno dopunsko osiguranje podnosiš direktno HZZO-u. Konkretno, trebaš napraviti ponudu za sklapanje ugovora o dopunskom zdravstvenom osiguranju na teret državnog proračuna, a uz nju ćeš ponekad morati priložiti dodatne dokumente.
Ovo su dokumenti za besplatno dopunsko osiguranje:
- rješenja nadležnih tijela (Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, Centra za socijalnu skrb i sl.),
- potvrda zdravstvene ustanove o darovanom dijelu ljudskog tijela u svrhu liječenja
- potvrda Hrvatskog crvenog križa ili Hrvatskog zavoda za transfuzijsku medicinu o broju darivanja krvi
- potvrda nadležne obrazovne ustanove o redovnom školovanju odnosno studiranju
- dokaz o ispunjavanju uvjeta prihodovnog cenzusa (npr. potvrda o plaći ili isplaćenoj mirovini u prethodnoj godini)
No, bilo besplatno ili ne, treba li ti uopće dopunsko zdravstveno osiguranje? U nastavku doznaj čemu ono zapravo služi i kako se razlikuje od obveznog zdravstvenog osiguranja.
Obvezno vs. dopunsko zdravstveno osiguranje
Ako nemaš pravo na besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje, vjerojatno te zanima po čemu se ono uopće razlikuje od obveznog i koje povlastice dobivaš.
Ukratko, dopunsko zdravstveno, uz obvezno zdravstveno osiguranje, olakšava liječenje. Njegova glavna uloga je pokrivanje troškova participacije, no može uključivati i druga pokrića.
Pogledajmo ukratko pokrića dopunskog i obveznog zdravstvenog osiguranja:
Obvezno zdravstveno osiguranje | Dopunsko zdravstveno osiguranje | |
Uključuje | Dva osnovna prava: pravo na zdravstvenu zaštitu i pravo na novčane naknade. Pravo na zdravstvenu zaštitu uključuje: – pravo na primarnu zdravstvenu zaštitu – pravo na bolničku zdravstvenu zaštitu – pravo na specijalističko– konzilijarnu zdravstvenu zaštitu – pravo na lijekove koji su utvrđeni osnovnom i dopunskom listom lijekova HZZO-a – pravo na dentalna pomagala koja su utvrđena osnovnom i dopunskom listom dentalnih pomagala HZZO-a – pravo na ortopedska i druga pomagala koja su utvrđena osnovnom i dopunskom listom ortopedskih i sličnih pomagala HZZO-a – pravo na zdravstvenu zaštitu u drugim državama članicama i trećim državama Pravo na novčanu naknadu uključuje: – naknadu plaće za vrijeme privremene nesposobnosti, odnosno spriječenosti za rad zbog korištenja zdravstvene zaštite – novčanu naknadu zbog nemogućnosti obavljanja poslova na temelju kojih se ostvaruju drugi primici od kojih se utvrđuju drugi dohoci, sukladno propisima o doprinosima za obvezna osiguranja – naknadu za troškove prijevoza u vezi s korištenjem zdravstvene zaštite iz obveznoga zdravstvenog osiguranja – naknadu za troškove smještaja jednom od roditelja ili osobi koja se skrbi o djetetu za vrijeme bolničkog liječenja djeteta | – pravo na pokrivanje troškova participacije ili sudjelovanja – moguća dodatna pokrića: B lista lijekova, kućna njega, dnevna bolnička naknada i slično (ovisno o polici dopunskog osiguranja) |
Uvjeti | Prebivalište u RH ili udovoljavanje nekim od gore navedenih uvjeta za strance | Postojeće obvezno zdravstveno osiguranje |
Obveza ugovaranja | Obvezno za sve osobe koje spadaju u gore navedene kategorije | Dobrovoljno |
Osiguravatelj | HZZO | HZZO i privatne osiguravajuće kuće |
Primjena | Vrijedi samo za javne (državne) ustanove i kod doktora koji imaju ugovor s HZZO-om | Vrijedi samo za javne (državne) ustanove i kod doktora koji imaju ugovor s HZZO-om |
Cijena | Besplatno (za osobe koje odgovaraju gore navedenim uvjetima) | HZZO: 9,29 EUR/mjesecPrivatne osiguravajuće kuće: od cca. 7 do 18 EUR/mjesec, ovisno o polici |
Najkraće rečeno:
Nemaš pravo na besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje?
Ako nemaš pravo na besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje, preostaju ti sljedeće opcije:
- Samostalno plaćanje dopunskog zdravstvenog osiguranja (ugovaranje s HZZO-m ili osiguravajućim kućama)
- Ugovaranje dodatnog osiguranja
- Ne ugovaranje niti dodatnog niti dopunskog osiguranja
Ukratko ćemo te provesti kroz sve tri opcije.
1. Ugovaranje dopunskog s HZZO-m ili osiguravajućim kućama
Dopunsko zdravstveno osiguranje možeš ugovoriti i s osiguravajućim kućama, a ne samo HZZO-m. Pa, što odabrati?
Obje opcije imaju svoje prednosti i nedostatke:
- HZZO ne pokriva lijekove s B liste, dok neke osiguravajuće kuće nude ovo pokriće
- HZZO dopunsko osiguranje može biti skuplje od privatnih dopunskih osiguranja
- HZZO ima istu premiju i isto pokriće za sve – nudi iste povlastice svima, po istoj cijeni, te nikome ne nudi dodatna pokrića ili pogodnosti
- HZZO nema popust za plaćanje odjednom, za razliku od većine privatnih osiguravajućih kuća
- HZZO ima samo fizičku iskaznicu, dok većina osiguravajućih kuća ima i digitalnu iskaznicu, a račune šalju i e-mailom
- HZZO ne šalje uplatnice niti poštom niti e-mailom, samo ćeš jednom godišnje dobiti papir s podacima o plaćanju
- Postojeći ugovor o dopunskom osiguranju je u pravilu lakše raskinuti s privatnim osiguravajućim kućama nego HZZO-om
Zanima te detaljnije koje ti se dopunsko osiguranje najviše isplati? Pročitaj ovu usporedbu dopunskog osiguranja HZZO-a i privatnih osiguravajućih kuća.
2. Ugovaranje dodatnog zdravstvenog osiguranja
Osim dopunskog osiguranja, možeš dobrovoljno ugovoriti i tzv. dodatno zdravstveno osiguranje. Ali, važno je znati da dodatno zdravstveno osiguranje nije direktna zamjena te se najčešće ugovara uz, a ne umjesto dopunskog osiguranja.
Za razliku od dopunskog, uloga dodatnog zdravstvenog osiguranja je korisniku pružiti viši standard zdravstvene zaštite. To u prvom redu ostvaruje tako da ti omogućava preglede u privatnim ustanovama, s potencijalno bržom i kvalitetnijom uslugom te bez dugih lista čekanja.
Osim sistematskih pregleda, polica dodatnog osiguranja može uključivati pokrića za određene specijalističke preglede, dijagnostiku i laboratorij. Uz to, ovisno o polici osiguranja koju ugovoriš, mogu biti pokriveni čak i mali operativni zahvati i ambulantna fizikalna terapija.
Kako smo već rekli, glavna uloga dopunskog osiguranja je, pak, pokriti troškove participacije. Ove troškove dodatno zdravstveno osiguranje ne pokriva.
No, ako ti je cilj osigurati si jeftinije troškove pregleda i liječenja u privatnim ustanovama, a ne nužno smanjiti troškove pregleda i liječenja u javnima, tad dodatno zdravstveno osiguranje može biti bolja opcija od dopunskog.
Naši agenti ti mogu pomoći pronaći najpovoljniju policu dodatnog zdravstvenog osiguranja. Zatraži info račun ovdje – naša usluga je za tebe besplatna.

3. Život bez dopunskog i dodatnog zdravstvenog osiguranja
Naposljetku ti preostaje ne tako atraktivna opcija: ne ugovaranje niti dopunskog, niti dodatnog zdravstvenog osiguranja.
Ne preporučujemo ovu opciju jer, ako ti zaista zatrebaju bolničko liječenje, pregledi ili slične zdravstvene usluge, troškovi bi te mogli baciti u gadne financijske probleme.
Posebice ne savjetujemo to ako u obitelji imaš ili si sam/a kronični bolesnik ili u poznijim godinama. Tad bi ne ugovaranje dopunskog moglo biti manje isplativo od ugovaranja, posebice kad uzmemo u obzir relativno niske mjesečne rate.
Ipak, ako se na to odlučiš, imaj na umu da ćeš iz “vlastitog džepa” financirati participaciju i preglede u privatnim ustanovama.
