Fiksni ili mobilni internet – koje su razlike?

Bilo da radiš od kuće, gledaš serije ili bezveze skrolaš po TikTok-u – internet ti je neizbježan. Upravo zato važno je da ugovoriš najbolju opciju za svoje potrebe.

U moru ponuda, prvo se moraš odlučiti želiš li fiksni ili mobilni internet. Možda ti ovo zvuči komplicirano, ali ne brini. U nastavku ćemo ti objasniti koje su glavne razlike te na što trebaš pripaziti pri donošenju odluke.

fiksni i mobilni telefon

Što je fiksni internet?

Fiksni internet, kao što mu i ime govori, je fiksan. To znači da ga ne možeš prenositi s jedne lokacije na drugu. Primjerice, ako doma imaš ugovoren fiksni internet nećeš ga moći ponijeti sa sobom na vikendicu.

dostupnost fiksnog interneta putem parice, optike i koaksijalnog kabela

Dostupan je putem parice, koaksijalnog kabela ili optike. Daleko najbolja tehnologija je optički internet, koji nažalost nije dostupan na svim lokacijama u Hrvatskoj. 

Najzastupljenija, a ujedno i najstarija tehnologija u Hrvatskoj, je parica. Međutim, to bi se ubrzo trebalo promijeniti. Operateri marljivo rade na izgradnji optičkih mreža kako bi što više građana imalo optimizirano korisničko iskustvo. Objave o namjerama gradnje optičke mreže možeš pratiti na službenim stranicama teleoperatera.

Prije ugovaranja usluge obavezno provjeri možeš li uopće ugovoriti fiksni internet na svojoj adresi. To možeš napraviti putem našeg besplatnog lokatora za provjeru dostupnosti.

Koje su prednosti i ograničenja fiksnog interneta?

Sad kad si se uvjerio/la da je fiksni internet dostupan na tvojoj lokaciji, pregledaj njegove prednosti i ograničenja.

prednosti i ograničenja fiksnog interneta

Brzina fiksnog interneta ne ovisi o broju korisnika. Što znači da će raditi nesmetano, bez obzira na broj ukućana koji njime surfaju.

Daleko je kvalitetniji od mobilnog interneta, a korisnicima pruža bržu i stabilniju vezu.

Nažalost, nije dostupan na svim adresama. Primjerice, njegova dostupnost znatno je smanjena u teško dostupnim, ruralnim i takozvanim bijelim područjima. Bijela područja naziv je za lokalitete u kojima nema komercijalno isplative infrastrukture.

Osim što nije uvijek izvediv, fiksni internet je i manje fleksibilan od mobilnog. Njega ne možeš prenositi na drugu lokaciju. Drugim riječima, možeš ga koristiti isključivo na adresi za koju si ga ugovorio/la. Najdalje što tvoj fiksni internet može „dobaciti“ je onoliko koliko mu dopušta Wi-Fi signal ili mrežni kablovi.

Važno je znati da se s ugovornom obvezom određuje minimalna brzina, a u slučaju neisporuke iste, neki operateri će ti omogućiti raskid usluge bez penala.

Što je mobilni internet?

Kad govorimo o mobilnom internetu, prva asocijacija je internet na mobitelu. No, to nije u potpunosti točno. Ovim pojmom, uz internet na mobitelu, označavaju se i svi oblici prijenosnog interneta. Tako se usluge kućnog interneta (primjerice Homebox ili Gigabox) također svrstavaju u grupu mobilnih interneta.

Za razliku od fiksnog interneta, mobilni možeš prenositi gdje god želiš. Dostupan je putem prijenosnog routera koji se spaja na repetitor, a hvata 4G ili 5G signal.

Mobilni, odnosno prijenosni internet, idealna je opcija kada fiksni internet nije dostupan na željenoj lokaciji.

Prednosti i ograničenja mobilnog interneta

Mobilni internet ne treba žicu za prijenos signala. To znači da ga možeš staviti u džep i odnijeti gdje god želiš, čak i izvan granica države. 

Njegova instalacija je izrazito jednostavna. Najčešće ne trebaš kupovati dodatni uređaj, već ti je dovoljna SIM kartica mobitela ili tableta. Ako se, pak, odlučiš ugovoriti kućni internet, primjerice Homebox ili Gigabox – trebat će ti poseban ruter/uređaj.

prednosti i ograničenja mobilnog interneta

Međutim, mobilni internet ima i određena ograničenja. Nije toliko stabilan kao fiksni, a njegova brzina ovisi o jačini signala. Primjerice, ako ga koristiš u vožnji vjerojatno će ti „štekati” čim se udaljiš iz urbanog područja.

Ako ga koristiš kod kuće, brzina i stabilnost varirat će ti ovisno o signalu i opterećenosti mreže. Moguće je da ćeš u popodnevnim satima, kada čitavo susjedstvo zasurfa, osjetiti da ti je veza usporena. 

Imaj na umu da u ovakvim situacijama nema garancije minimalne brzine na temelju koje možeš zatražiti raskid usluge bez penala.

Koje su razlike između fiksnog i mobilnog interneta?

Iako naizgled obavljaju istu funkciju, ove dvije opcije imaju značajne razlike koje mogu utjecati na tvoje korisničko iskustvo.

Fiksni internetMobilni internet
Brža veza
Stabilnija veza
Dostupan na svim lokacijama
Prenosiv s jedne adrese na drugu

Fiksni internet pruža brzu i stabilnu vezu, koja ostaje nepromijenjena neovisno o broju korisnika koji je na nju spojen. Stoga, ako tražiš optimiziranu uslugu, isključio na jednoj adresi, fiksni internet je prava opcija za tebe.

Međutim, fiksni internet ti neće uvijek biti dostupan. Stoga, ako nemaš mogućnost fiksne usluge ili pak želiš prenositi internet s jedne lokacije na drugu – mobilni internet bolji je izbor za tvoje potrebe. 

Razlike u brzini interneta

Razlike u brzini interneta u Hrvatskoj usporedit ćemo prema rezultatima sa Speedtest Global Index stranice.

Speedtest Global Index rezultati brzine interneta
Izvor: Speedtest Global Index 

Na temelju rezultata za veljaču 2025. godine možemo zaključiti sljedeće:

  • Mobilni internet ima brži download od fiksnog. To znači da ćeš skidanje sadržaja brže odraditi putem mobilne mreže
  • Upload brzina fiksnog interneta debelo je iznad mobilnog. To znači da ćeš putem fiksnog interneta znatno brže učitati željeni sadržaj
  • Latencija (metrika koja predstavlja kašnjenje veze) znatno je niža kod fiksnog interneta. To znači da je fiksni internet bolji za stvari koje traže brzu reakciju (primjerice video igre).

Brzinu svog interneta provjeri putem našeg speedtesta.

Najpovoljniju opciju pronađi uz kompare.hr

Ako još nisi siguran/na što ti najviše odgovara – javi nam se! Naši agenti će ti besplatno pomoći da pronađeš najbolju ponudu fiksnog ili mobilnog interneta, prilagođenu baš tvojoj adresi i navikama.

Sve ponude na jednom mjestu
Pronađi najbolji telekom paket
Domagoj Ribičić

Domagoj Ribičić

Team leader telekomunikacija

Domagoj je team leader u odjelu telekomunikacija gdje svakodnevno usmjerava agente ka postizanju izvrsnosti. Karijeru je započeo kao agent, a svoje je vještine brzo usavršio i preuzeo team. Interno je poznat i pod nadimkom “Riba” što mu idealno pristaje jer odlično pliva u telekomunikacijskim vodama.

Domagoj je team leader u odjelu telekomunikacija gdje svakodnevno usmjerava agente ka postizanju izvrsnosti. Karijeru je započeo kao agent, a svoje je vještine brzo usavršio i preuzeo team. Interno je poznat i pod nadimkom “Riba” što mu idealno pristaje jer odlično pliva u telekomunikacijskim vodama.

tracking pixel