NAGRADNA IGRA: Usporedi osiguranja ili telekom usluge, ugovori na kompare.hr i osvoji Opel Mokku!
Usporedi, kupi i osvoji Opel Mokku!

Kako se pripremiti za prvi let avionom?

Bliži se vaš prvi let avionom? Onda vas čeka vrlo uzbudljivo iskustvo, uključujući i ‘muvanje’ po aerodromu.

Naime, na aerodromu vas čeka cijela procedura koju morate proći, od check-ina i prolaska kontrole do konačnog ukrcavanja. U ovom vodiču ćemo vas provesti kroz sve to, počevši od priprema kod kuće.

Dva kofera na aerodromu, u pozadini je avion

Kod kuće: Kako se pripremiti za prvi let avionom? 

Prije leta, kod kuće trebate napraviti dvije glavne stvari: spakirati prtljagu i isplanirati rani dolazak na aerodrom. 

Što se tiče pakiranja prtljage, prvo provjerite dopuštene dimenzije kofera i/ili ručne torbe na stranicama vašeg prijevoznika. Ako nemate odgovarajući kofer ili torbu, morat ćete ga posuditi ili kupiti jer vam osoblje na aerodromu inače može zabraniti ukrcavanje. 

Osim ‘pogođenih’ dimenzija, važno je i što pakirate u torbu jer su određeni predmeti zabranjeni.
Što se, pak, tiče dolaska na aerodrom, računajte na to da biste trebali stići minimalno sat vremena prije leta. Savjetujemo ipak da put planirate tako da stignete i ranije – cca 2 sata prije leta – kako biste opušteno mogli proći kroz kontrolu, naći svoj gate i ukrcati se.

Dvije najvažnije stvari prije prvog leta avionom: pronalazak odgovarajuće prtljage i planiranje ranog dolaska na aerodrom

Na aerodromu: Prvo putovanje avionom

Evo što vas čeka kad konačno dođe dan za vaš prvi let avionom.

Check-in

Kad stignete na aerodrom, prvo trebate obaviti tzv. check-in kojim potvrđujete da ste stigli na aerodrom.

Nakon toga vam službenik na aerodromu printa boarding pass (propusnicu za ukrcavanje) koji će vam trebati kako biste se ukrcali na avion. 

Boarding pass izgleda otprilike ovako, a uvijek sadržava podatke o vama i vašem letu:

Propusnica za ukrcavanje na avion, odnosno boarding pass
💡 Većina prijevoznika danas nudi i opciju online check-ina koji možete obaviti kod kuće. Ako je to slučaj i s vašim prijevoznikom, svakako savjetujemo da to učinite jer ćete tako uštedjeti vrijeme, a često i novac. Naime, neke aviokompanije naplaćuju check-in odrađen uživo!

Check-in morate odraditi uživo jedino ako imate dodatnu prtljagu koja ne ide s vama u avion (ili, naravno, ako vaš prijevoznik ne nudi opciju online check-ina). 

U tom slučaju, idite ravno do prvog šaltera, predajte kofer, preuzmite boarding pass – i trk do security checka

Kontrola (security check)

Security check podrazumijeva, kao što sam naziv kaže, sigurnosnu kontrolu tijekom koje će osoblje pregledati vas i vašu prtljagu. Cilj je provjeriti nosite li sa sobom kakve zabranjene predmete, supstance i slično.

Ako pronađu predmet koji ne biste trebali imati (poput 2l vina), mogu vam ga oduzeti. Ako se, pak, radi o ilegalnim predmetima, uslijedit će daljnje ispitivanje. 

Kako biste ušli na područje gdje se obavlja kontrola, prvo trebate skenirati svoj boarding pass na za to predviđenom uređaju:

Skener uređaj za boarding pass

Nakon toga će vam se otvoriti mala vratašca i moći ćete krenuti dalje. Ubrzo ćete pred sobom vjerojatno vidjeti čitavu četu ljudi koji čekaju u redu za kontrolu. 

Stanite u jedan red. Kad se približite pultu, uzmite plastičnu kutiju (ili više njih, ako je potrebno) i počnite ju puniti svojim stvarima:

Plastična kutija za pohranjivanje stvari na aerodromu

U plastične kutije trebate staviti sljedeće:

  • Nakit, remenje, kape, rukavice, jaknu i slične odjevne i ukrasne predmete koje imate na sebi
  • Sve što imate u džepovima
  • Torbu koja ide s vama u avion 
  • Tekućine, poput mini šampona, bočica vode, pa čak i paste za zube – njih je najbolje izdvojiti u prozirne plastične vrećice
  • Tehnologiju, poput mobitela, laptopa, tableta

Vaše stvari otamo idu na skeniranje. Kutiju ćete vjerojatno sami morati pogurati do skenera pa to i učinite. 

Nakon toga ćete se možda morati i izuti te proći metal detektor. Bez panike! Jednostavno pratite što rade drugi putnici oko vas i pričekajte da vam osoblje (po)kaže što trebate napraviti.

Ako je sve u redu, s druge strane metal detektora vas trebaju dočekati vaše stvari na pultu. 

No, može se dogoditi i da vas osoblje ‘vrati’ ako među vašom prtljagom pronađu nedozvoljene predmete ili ako smatraju da ste neke predmete trebali posebno izdvojiti. Na nekim aerodromima, na primjer, laptop trebate izvaditi iz torbe, dok na drugima to ne zahtijevaju.

U svakom slučaju, ponavljamo: nemojte paničariti! 🙂 Nije kraj svijeta čak i ako se morate vratiti.

Pronalazak leta

Čestitamo, uspješno ste prošli kontrolu! Sad slijedi opušteniji dio.

Na redu je pronalaženje vašeg leta, odnosno gatea s kojeg ćete se ukrcati. Bacite oko na informativne ploče koje se nalaze više-manje na svakom koraku na aerodromu.

Tu pronađite broj svog leta i s njim povezani broj gatea. 

Ako ste jako uranili, moguće je da broj gatea još neće biti objavljen. U tom slučaju, popijte kavu, obavite što trebate u wc-u, obiđite duty free trgovine ili jednostavno odmorite dok se broj vašeg gatea ne pojavi.

Nakon toga pratite znakove na aerodromu kako biste pronašli svoj gate.

Ukrcavanje

Na gateu kreće ukrcavanje u avion. 

‘Tete’ na šalteru će pregledati vaš boarding pass i vjerojatno vas zatražiti putovnicu ili osobnu iskaznicu, ovisno o tome gdje putujete. Nakon toga ćete se ukrcati sa svojom grupom u avion.

Ukrcavanje je često najuzbudljiviji dio. Ovisno o veličini aerodroma, do aviona ćete hodati po pisti (naravno, u sklopu grupe – nikad nemojte sami!) ili se voziti autobusom. 

Na sam avion ćete se ukrcati pomoću stepenica.

Sve što vam preostaje učiniti jest pronaći odgovarajuće sjedalo u avionu. Avionska sjedala obično imaju dvije oznake; jednu brojčanu i jednu slovnu.

Broj označava red, dok slovo označava sjedalo:

  • “A” i “F” obično označavaju sjedala do prozora. 
  • “B” i “E” obično označavaju sjedala u sredini.
  • “C” i “D” obično označavaju sjedala do prolaza.

Pronađite, dakle, sjedalo koje vam je naznačeno na karti. Ako imate prtljagu koja ide s vama u avion, možete ju odmah spremiti u ormarić iznad glave.

Zatim se udobno smjestite i zavežite pojas. Ako niste sigurni kako to pravilno učiniti, pričekajte na demonstraciju stjuardese ili stjuarda. 

U zraku: Prvi let avionom

Uspješno ste se smjestili i uskoro krećete! Vjerujemo da ste uzbuđeni ako vam je ovo prvo putovanje avionom. 

No, pripremite se na to da je polijetanje aviona mnogima neugodno iskustvo. Avion tad naglo ubrzava i stvara se poprilična količina buke, što može biti malo zastrašujuće na prvom letu. 

Podsjetite se da je to sasvim normalno te da će proći za svega nekoliko minuta. Inače je let avionom dosta mirno i ugodno iskustvo.

Možete očekivati da će stjuardese ili stjuardi u međuvremenu prošetati avionom s kolicima i nuditi vam razna pića i hranu. Cijene su nešto skuplje nego ‘na kopnu’, no plaćate posebno iskustvo.

Na aerodromu: Iskrcavanje na odredištu

Naposljetku vam preostaje iskrcati se iz aviona. Nemojte ustajati sve dok avion potpuno ne pristane, što može potrajati nekoliko minuta.

Nakon toga ćete se stepenicama spustiti iz aviona i, ako je tamo autobus, ukrcati se na njega. Njime putujete do ulaza na aerodrom.

Kad stignete, pokupite predanu prtljagu ako ste ju imali. Ponovno možete pratiti znakove na aerodromu kako biste došli do trake gdje ćete ju pronaći.

Prvi let avionom – Savjeti 

Prvo putovanje avionom je uvijek uzbudljivo, no nekad i malo zastrašujuće iskustvo. Kako bismo vam ga dodatno olakšali, evo još tri bonus savjeta:

  • Ne sramite se pitati! Ako ne možete pronaći svoj gate ili bilo što drugo na aerodromu, ne gubite vrijeme na uzaludno traženje. Samo zamolite osoblje na bilo kojem šalteru da vas uputi gdje trebate ići.
  • Nemojte pokušavati ‘proći’ s prevelikim ili preteškim koferom jer biste to mogli skupo platiti – doslovno, u vidu naknade za dodatnu prtljagu.

Pripremite se na iznenađenja jer je svaki aerodrom je drukčiji. Neki veliki aerodromi, na primjer, imaju posebne podzemne vlakove ili autobuse kojima putujete od jednog gatea ili terminala do drugog. Ne dajte se smesti. Možete vi to!

Ugovorite putno osiguranje

Ako putujete avionom, pretpostavljamo da putujete u inozemstvo i/ili na dulje putovanje. 

U tom slučaju svakako savjetujemo da prije polaska ugovorite putno osiguranje koje vam, između ostalog, može pokriti troškove otkazanog putovanja, izgubljene prtljage i liječenja uslijed iznenadne bolesti ili ozljede.
Ako policu sklopite preko našeg servisa, dobivate besplatne savjete naših stručnjaka. Kontaktirajte nas danas.

Putno osiguranje
Pronađi najbolju ponudu putnog osiguranja!
Nuša Pasarić

Nuša Pasarić

Voditeljica grupe proizvoda

Nuša je voditeljica grupe proizvoda i odjela imovine. Koordinira timove i održava komunikaciju s poslovnim partnerima. Najsitnije uvjete osiguranja zna na pamet, a u industriji je toliko dugo da je zove svojim terenom. Kad su u pitanju štete, na brzom nam je biranju.

Nuša je voditeljica grupe proizvoda i odjela imovine. Koordinira timove i održava komunikaciju s poslovnim partnerima. Najsitnije uvjete osiguranja zna na pamet, a u industriji je toliko dugo da je zove svojim terenom. Kad su u pitanju štete, na brzom nam je biranju.