NAGRADNA IGRA: Usporedi osiguranja ili telekom usluge, ugovori na kompare.hr i osvoji Opel Mokku!
Usporedi, kupi i osvoji Opel Mokku!

Kada je moguć gubitak zdravstvenog osiguranja (i što učiniti)

Saznali ste da ste izgubili pravo na zdravstveno osiguranje? Možda se to pitate kako je to moguće i jeste li nešto pogrešno učinili. A možda vas samo zanima kako sada možete vratiti zdravstveno osiguranje — ili je li to uopće moguće. 
Ne brinite; situacija vjerojatno nije tako ozbiljna kao što se čini. Zdravstveno osiguranje doista možete vratiti, a na raspolaganju su vam dvije opcije kako to učiniti. U nastavku donosimo obje.

Čekaonica u bolnici

Kada je moguć gubitak zdravstvenog osiguranja?

Gubitak zdravstvenog osiguranja moguć je kada izgubite zakonsku osnovu za ostvarivanje istog. Ove osnove definirane su Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju, a ima ih previše da bismo ih ovdje sve pobrojali. No, radi primjera, one uključuju redovito školovanje, radni odnos, umirovljenje…

?Za primjer, ako ste dosad bili osigurani na osnovu radnog odnosa, a u međuvremenu izgubili posao, vi ili vaš HZZO referent morate pronaći drugu zakonsku osnovu kako biste zadržali pravo na obvezno zdravstveno osiguranje (ZO).

Međutim, većinu takvih promjena koje utječu na vaše pravo na ZO trebate javiti HZZO-u u roku od 30 dana otkad je promjena nastupila. U suprotnom gubite pravo na zdravstveno. 

? Dakle, gubitak zdravstvenog osiguranja ne događa se automatski gubitkom zakonske osnove. Najčešće do njega dolazi uslijed nepoštivanja roka od 30 dana za prijavu promjene statusa — ili drugih rokova, kao onog da se nezaposleni osiguranici trebaju javljati bar jednom u tri mjeseca HZZO-u. Više o tome u nastavku.

Prema članku 7. gore spomenutog zakona, rok od 30 dana za javljanje HZZO-u počinje teći od dana: 

  • Prestanka radnog odnosa, prestanka obavljanja djelatnosti ili od dana prestanka primanja naknade plaće na koju osoba ima pravo prema ovom Zakonu — npr. u slučaju da osoba dobije otkaz ili zatvori obrt
  • Prijevremenog prestanka služenja (dragovoljnog) vojnog roka, odnosno od dana isteka propisanog roka za (dragovoljno) služenje vojnog roka
  • Otpuštanja iz ustanove za izvršenje kaznenih i prekršajnih sankcija, iz zdravstvene ili druge specijalizirane ustanove, ako je bila primijenjena sigurnosna mjera obveznog psihijatrijskog liječenja ili obveznog liječenja od ovisnosti u zdravstvenoj ustanovi 
  • Navršenih 18 godina života (ako osoba nema obvezno ZO po drugoj osnovi)
  • Isteka školske/akademske godine u kojoj je osoba završila redovito školovanje u RH ili drugoj državi EU, odnosno od položenog završnog ispita.

Ranije ove godine su mnoge nezaposlene osobe izgubile pravo na zdravstveno osiguranje. Razlog tomu je što su se vodile kao nezaposlene u evidenciji Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO-a), no istovremeno nisu bile u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ-a). Sve osobe u ovoj situaciji su se trebale javiti HZZO-u do 29. lipnja 2023. godine kako bi prijavile svoj status, a oni koji su to propustili učiniti su ujedno i izgubili ZO. 
Usto, nakon prijave se osiguranici (nezaposlene osobe) trebaju javljati HZZO-u bar jednom u tri mjeseca kako bi se provjerile okolnosti na temelju kojih im je status osiguranika prvotno utvrđen. Osobe koje ovo ne učine također riskiraju gubitak zdravstvenog osiguranja.

Dva načina za vraćanje zdravstvenog osiguranja

Povratak zdravstvenog osiguranja

Ako ste izgubili pravo na zdravstveno osiguranje, npr. zato što vam je istekao rok od 30 dana za prijavu promjena, imate dvije opcije. Prva je pronaći zakonsku osnovu po kojoj biste ponovno mogli steći status osiguranika. Druga je samostalno plaćati doprinose za obvezno ZO.

Opcija #1: Pronađite zakonsku osnovu

U pronalaženju zakonske osnove najviše će vam pomoći članak 7. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, kao i vaš HZZO referent. U spomenutom članku ćete moći vidjeti tko sve ima pravo na status osiguranika u RH. Možete li se prepoznati u nekom od ovih opisa? Ako niste sigurni, vrijeme za posjet referentu.

Isječak iz Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju. Ovo je samo dio mogućih zakonskih osnovi za obvezno ZO.
Isječak iz Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju. Ovo je samo dio mogućih zakonskih osnovi za obvezno ZO.

Primjerice, osobe kojima je utvrđen status roditelja njegovatelja ostvaruju pravo na obvezno ZO, kao i oni koji ostvaruju pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe po točno toj osnovi. Ako odgovarate ovim (ili nekim drugim) opisima, tad imate pravo na ponovnu prijavu na HZZO.

Ako na kraju ipak utvrdite da nema druge zakonske osnove po kojoj biste mogli ostvariti ponovno pravo na besplatno ZO, preostaje vam samostalno plaćanje doprinosa.

Opcija #2: Samostalno plaćanje doprinosa

Ova opcija podrazumijeva samostalno plaćanje doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje. Kako biste stekli prava iz obveznog ZO, morat ćete barem jednom uplatiti doprinose. 

U način uplate vas treba uputiti referent Zavoda. Od njega ćete odbiti podatke o IBANu, modelu plaćanju, pozivu na broj i slično. Zdravstveno osiguranje tad možete plaćati samostalno ili postaviti trajni nalog kojim banka automatski skida određen iznos s vašeg računa i šalje ga primatelju svakog određenog datuma u mjesecu. Trajni nalog je super stvar ako ste zaboravljivi!

Postupak povrata zdravstvenog osiguranja

Neovisno o tome jeste li se odlučili za opciju 1 ili 2, predstoji vam sljedeća procedura ponovne prijave na zdravstveno osiguranje.

Obnova zdravstvenog osiguranja u dva koraka

Ispunjavanje tiskanice

Morat ćete ispuniti jednu od ove dvije tiskanice koje inače možete pronaći na stranicama HZZO-a.

  • Tiskanica 1: Prijava/Odjava/Promjena u obveznom zdravstvenom osiguranju — koristite ovu tiskanicu ako prijavu radite za sebe
  • Tiskanice 2: Prijava/Odjava/Promjena za osiguranu osobu/člana obitelji — koristite ovu tiskanicu ako prijavu radite za nekog drugog

Naglašavamo da zaposlenici Zavoda imaju pravo provjeriti jesu li okolnosti navedene u vašoj prijavi istinite, i to za cijelo vrijeme trajanja statusa osigurane osobe.

Prilaganje dokumentacije

Osim ispunjavanja tiskanica, uz prijavu ćete morati priložiti i određenu dokumentaciju kojom potvrđujete okolnosti na koje se pozivate. Dakle, o kojoj se točno dokumentaciji radi ovisit će ponajprije o zakonskoj osnovi na temelju koje ostvarujete pravo na ZO. 

Potpun popis dokumentacije dostupan vam je ovdje. No, generalno će vam trebati:

  • Tiskanica (gore navedena)
  • Dokaz o prebivalištu ili odobrenom stalnom boravku (osobna iskaznica ili uvjerenje MUP-a)
  • Dokument(i) kojima dokazujete da imate odabranu zakonsku osnovu — npr. potvrda o gubitku statusa učenika, rješenje nadležnog tijela, dokaz o plaćenim doprinosima, dokaz o prestanku ranijeg statusa osigurane osobe, dokaz da pravo na obvezno zdravstveno osiguranje ne možete ostvariti po drugoj osnovi osiguranja…

Više informacija o načinu prijave na zdravstveno osiguranje pronađite u Pravilniku o načinu prijavljivanja i odjavljivanja te stjecanju statusa osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju.

Je li se to HZZO postrožio?

Podsjećamo da je puno osiguranika u RH ostalo bez zdravstvenog osiguranja ove godine (2023.), i to zato što se nisu javili do predviđenog roka HZZO-u radi utvrđivanja statusa. Cilj ove “čistke” bio je spriječiti zloporabu hrvatskog zdravstvenog sustava, prvenstveno od strane onih koji žive i rade u inozemstvu, no ovdje iskorištavaju povlastice besplatnog ZO.

Možemo očekivati da će se ovaj trend nastaviti u narednim godinama, kao i da će HZZO strože gledati na druge obveze osiguranika, kao što je javljanje jednom u tri mjeseca. Stoga savjetujemo da poštujete njihove zahtjeve kako ne biste (ponovno) izgubili pravo na zdravstveno.

Dakle, odjava sa zdravstvenog je nužna ako mi se status promjeni?

Odjava sa zdravstvenog osiguranja nije uvijek nužna. Sve ovisi o tome imate li pravo na zdravstveno osiguranje po nekoj drugoj zakonskoj osnovi, o čemu smo već pričali. No, svaku promjenu okolnosti koja može utjecati na vaše pravo na ZO trebali biste prijaviti HZZO-u putem gore navedenih tiskanica. 

Ako smatrate da se ipak trebate odjaviti sa zdravstvenog, savjetujemo da to ne činite “na svoju ruku” već se konzultirate s referentom. Odjava sa zdravstvenog se također prijavljuje putem spomenutih tiskanica (T1 ili T2).

Koliko košta zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj?

Ako ste primorani sami plaćati ZO, vjerojatno se pitate koliko će vas to koštati. Ne postoji jednoznačan odgovor, budući da se svake godine mijenja tzv. osnovica za obračun doprinosa (jer se mijenja i prosječna plaća). Osim toga, primjenjuje se i poseban koeficijent koji će ovisiti o vašem statusu i već spomenutoj zakonskoj osnovi.

Na primjer, zakonom propisan koeficijent za nezaposlene je 0,38, dok se na udomitelje koji obavljaju specijalizirano udomiteljstvo za djecu primjenjuje koeficijent 1,0. Za točne informacije možete pratiti Naredbe o iznosima osnovica za obračun doprinosa za obvezna osiguranja izdanima za svaku godinu, kao što je ona za 2023

Za primjer ipak uzmimo kako je to izgledalo za tzv. paušalne obrtnike u 2023. godini. Osnovica je iznosila 546.87€:

osnova obveznog osiguranja za obrte koji porez plaćaju prema paušalnom dohotku

ZO se plaća po stopi od 16.5%, što znači:

546.87 * 0.165

= 90.23355
≈ 90.23 (iznos koji je potrebno mjesečno uplatiti)

No, najsigurnije je crno na bijelo od HZZO-a dobiti koliko morate plaćati i kako.

Ne zaboravite na dopunsko zdravstveno

Naposljetku, ne zaboravite da vas obvezno zdravstveno osiguranje ne štiti u potpunosti. Bez dopunskog osiguranja i dalje morate plaćati i izdavanje lijeka na recept, i participaciju, i svaki posjet liječniku — a o duljim bolničkim liječenjima da ne pričamo. Stoga savjetujemo da uz obvezno ZO svakako uzmete i dopunsko zdravstveno. 

Nikad nije bilo lakše usporediti ponude raznih osiguravajućih kuća! Naši agenti to čine za vas, potpuno nepristrano i bez ikakve naknade. Proviziju plaća osiguravajuća kuća.

Kupi direktno na kompare.hr
Usporedi cijene svih dopunskih osiguranja
Maja Gužvić

Maja Gužvić

Team leaderica zdravstvenog osiguranja

Maja je team leaderica odjela prodaje zdravstvenih osiguranja. Karijeru je započela kao agent, a nakon što je nagrađena za najbolju agenticu u kontakt centru postaje voditelj tima. Svojom zaraznom pozitivnom energijom godinama uljepšava rad u timu. Kad je u pitanju zdravstveno osiguranje, ona je naš as u rukavu.

Maja je team leaderica odjela prodaje zdravstvenih osiguranja. Karijeru je započela kao agent, a nakon što je nagrađena za najbolju agenticu u kontakt centru postaje voditelj tima. Svojom zaraznom pozitivnom energijom godinama uljepšava rad u timu. Kad je u pitanju zdravstveno osiguranje, ona je naš as u rukavu.