NAGRADNA IGRA: Usporedi osiguranja ili telekom usluge, ugovori na kompare.hr i osvoji Opel Mokku!
Usporedi, kupi i osvoji Opel Mokku!

11 stvari na koje morate pripaziti pri kupnji rabljenog auta

Rabljeni automobil se često naziva “mačkom u vreći” jer sa sobom nosi puno nepoznanica i potencijalnih izazova. No, kupnja polovnog automobila može biti i odličan potez koji vam osigurava maksimalnu vrijednost za novac.

Kako biste izbjegli neugodna iznenađenja, važno je znati točno kako kupiti rabljeni automobil i na što sve trebate pripaziti prije donošenja konačne odluke. 

U nastavku vam donosimo 11 savjeta.

Parkirani rabljeni auti za prodaju

1. Razmislite o svojim potrebama i budžetu

Prije nego otvorite oglasnik ili posjetite salon rabljenih automobila, definirajte svoje potrebe kako biste suzili izbor. Razmislite o sljedećem:

  • Kako planirate koristiti automobil? Za svakodnevnu gradsku vožnju, duža putovanja, terensku vožnju ili nešto drugo? 
  • Koliko vam prostora treba? Uzmite u obzir prtljagu i putnike.
  • Jesu li vam važne dodatne značajke poput navigacijskog sustava, kamere za vožnju unatrag ili infotainment sustava?
  • Što vam je još bitno? Možda je to prosječna potrošnja goriva, napredne sigurnosne značajke, cijena rezervnih dijelova ili nešto treće.

Vodite se svojim odgovorima kako biste lakše formirali budžet. Pronađite nekoliko modela koji odgovaraju vašim potrebama, a zatim utvrdite njihove okvirne cijene pregledom oglasnika. 

Oglasnici će vam dati bolju sliku o potrebnom budžetu koji zatim možete usporediti s vašim stvarnim mogućnostima. Na primjer, možda utvrdite da se trebate odreći nekih želja ili pak pričekati s kupnjom do povećanja budžeta.

Ukalkulirajte i porez!

Ne zaboravite da ćete prilikom kupnje rabljenog automobila vjerojatno morati platiti i porez. 

Naime, poseban porez na stjecanje motornog vozila unutar RH se ne naplaćuje samo u iznimnim situacijama definiranima člankom 15. Zakona o posebnom porezu na motorna vozila. Ako ste poput većine kupaca i kupujete rabljeni automobil za osobne potrebe, tad ne udovoljavate ovim kriterijima te plaćate porez pri kupnji vozila. 

  • U Hrvatskoj vam je ovaj porez dužan obračunati i naplatiti trgovac, a račun mora naznačivati da je porez obračunat.
  • Iznimno, porez se ne obračunava na ovaj način ako imate sjedište ili prebivalište u inozemstvu te ćete automobil upotrebljavati na cestama izvan RH ili ako ste oslobođeni plaćanja posebnog na temelju spomenutih odredbi Zakona.

Visina poreza ovisi o emisiji CO2, prodajnoj cijeni automobila, snazi i obujmu motora te razini emisije ispušnih plinova. Porez na rabljene automobile dodatno ovisi i o postotku pada vrijednosti konkretnog modela na hrvatskom tržištu.

Stavke koje utječu na porez na kupnju rabljenog automobila, uključujući emisiju CO2 i postotak pada vrijednosti automobila na tržištu

2. Istražite dostupne modele

Nakon što ste odredili svoje potrebe, preostaje vam usporediti ih s dostupnim rabljenim automobilima na tržištu. Uzmite u obzir snagu motora, prostor, potrošnju i vrstu goriva i druge, vama važne stavke. 
Savjetujemo da provjerite i stvarna iskustva vozača ili vlasnika automobila o kojima razmišljate.

3. Izračunajte ukupne troškove

Nakon što prikupite opće informacije o dostupnim rabljenim automobilima, vrijeme je da ih usporedite s budžetom. 

Uzmite u obzir sve troškove vezane uz vašeg budućeg limenog ljubimca, a ne samo početne troškove kupnje. To podrazumijeva sljedeće:

  • Troškovi održavanja. Ovi troškovi uključuju cijene servisa, zamjenskih dijelova, filtera i sličnih stavki.
  • Troškovi osiguranja. Cijena osiguranja ovisi o mnogo faktora, no možete ju lakše izračunati uz naš kalkulator.
  • Troškovi goriva. Uzmite u obzir planiranu godišnju kilometražu te prosječnu potrošnju goriva odabranih modela.
  • Troškovi poreza. Porez u pravilu ne plaćate samo pri stjecanju vozila, već svake godine prilikom registracije. Jedini izuzetak su rabljeni automobili stariji od deset godina koji se ne oporezuju. Visina poreza ovisi o snazi motora i starosti automobila, a informacije o mogućim iznosima dostupne su ovdje.
  • Troškovi registracije i tehničkog pregleda. Ovi troškovi su u pravilu manji za polovne nego nove automobile, no ovise o brojnim parametrima, uključujući vrstu vozila te vrstu i snagu motora. Naš kalkulator će vam pomoći izračunati točne cijene.

Zbrojite sve navedene stavke i izračunat ćete ukupne troškove za vaš odabrani polovni automobil.

Ukupni troškovi kupnje rabljenog automobila, uključujući troškove održavanja, osiguranja, goriva i slično

4. Odlučite gdje kupiti rabljeni automobil

Rabljeni automobil, u pravilu, možete kupiti od ovlaštenih zastupnika te privatnih prodavatelja. Ovlašteni zastupnici su sigurnija opcija jer se moraju pridržavati određenih pravila i standarda prilikom prodaje (na primjer, dužni su provjeriti tehničku ispravnost vozila prije nego ga ponude), a često pružaju i garanciju na polovne automobile.

Inače, rabljene automobile možete pronaći u lokalnim autosalonima, agencijama za otkup i prodaju vozila te na internetskim oglasnicima kao što su AutoScout24, Njuškalo, eBay Motors i druge. 
Preporučujemo da rabljeni automobil ne kupujete putem interneta bez da ste ga prvo vidjeli uživo.

5. Provjerite povijest automobila

Kako biste izbjegli prevare i nesvjesno kupili ukraden, neovlašten ili problematičan rabljeni automobil, na vrijeme provjerite VIN (identifikacijski broj vozila), odnosno broj šasije, putem portala poput CARFAX-a ili CarVertical-a

Tijekom pregleda vozila, obavezno usporedite dobiveni VIN s brojem na kartici osiguranja i registracije te samom vozilu. VIN se obično nalazi na motoru, vozačevim vratima i/ili kontrolnoj ploči.

6. Pregledajte papire

Prije poduzimanja daljnjih koraka, svakako provjerite je li prodavatelj zaista vlasnik rabljenog automobila te ima li svu potrebnu dokumentaciju. 

Zatražite od prodavača identifikacijsku ispravu i prateću dokumentaciju automobila na uvid. Usporedite OIB navedenog vlasnika te broj šasije na motoru i papirima kako biste se uvjerili da sve “štima”.

Ako je moguće, neka vam prodavatelj priloži i račune osiguranja.

7. Pregledajte rabljeni automobil

Kao što smo već spomenuli, ne savjetujemo kupovanje automobila naslijepo putem interneta. Najsigurnije je uživo pomno pregledati polovni automobil, a evo i kako to učiniti.

Pregled vozila izvana:

  • Pregledajte boju vozila. Razlike u tonalitetu mogu ukazivati na prethodna oštećenja, a posebno je sumnjiv svjež lak kojim ih neki prodavači pokušavaju zamaskirati prije prodaje.
  • Provjerite stanje lima na svim dijelovima vozila. Eventualna udubljenja mogu indicirati da je automobil sudjelovao u prometnoj nesreći. 
  • Provjerite primjećujete li igdje znakove korozije (hrđe). Korozija omogućuje prodor vlage u unutrašnjost vozila te može oštetiti električne komponente, unutrašnjost, presvlake i druge materijale.
  • Pregledajte stakla i provjerite jesu li mijenjana ili oštećena.
  • Naposljetku, dobro pregledajte cijelu karoseriju i obratite pažnju na razmake između vrata, haube, blatobrana u drugih dijelova. Ako razmaci djeluju neujednačeno, automobil je vjerojatno bio neuspješno popravljan nakon ozbiljnije nezgode.
Dijelovi rabljenog automobila izvana koje treba pregledati prije kupnje

Pregled unutrašnjosti vozila:

  • Obratite pažnju na upravljačku ploču. Pale li se kontrolne lampice pri davanju kontakta? Ovo je znak ispravnog električnog sustava. 
  • Uvjerite se da su radni okretaji motora stabilni i da nema upaljenih lampica koje ukazuju na neispravnost. 
  • Testirajte ispravnost električne opreme vozila, uključujući signalizaciju, električne podizače stakala, električne retrovizore te sustav za klimatizaciju. 
  • Pregledajte unutrašnjost vozila i obratite pažnju na istrošenost sjedala, upravljača, ručice mjenjača i drugih elemenata kako biste procijenili stanje i održavanje vozila. 
  • Obavezno provjerite kilometražu kako biste dobili sliku o stvarnoj upotrebi vozila.
Dijelovi unutrašnjosti rabljenog automobila koje treba pregledati prije kupnje

8. Ne preskačite probnu vožnju

Pri kupnji polovnog automobila svakako treba testirati ponašanje vozila tijekom vožnje. 

Širom otvorite oči i uši, stišajte radio i obratite pažnju na neuobičajene zvukove, neujednačeno kočenje, teško ili nestabilno okretanje upravljača i druge potencijalno zabrinjavajuće znakove. Ispitajte i rad mjenjača i papučica te testirajte ponovno paljenje motora nakon rada.

9. Potražite treće mišljenje

Rabljeni automobil može imati skrivena oštećenja koje vam lako mogu promaknuti, pa savjetujemo da prije donošenja konačne odluke potražite savjet stručnjaka.
Odvezite automobil mehaničaru ili u ovlašteni servis kako biste potvrdili stvarnu kilometražu automobila i stanje komponenti, ali i eventualno otkrili “prešućene” informacije o povijesti automobila. Takav pregled nije besplatan, no dugoročno će vam se isplatiti.

10. Uvjerite se da na rabljenom automobilu nema dugova

Ovo je stavka koju mnogi zaborave, no izuzetno je važna. 

Naime, na automobilu može postojati zabilježba zbog nepodmirenog duga prijašnjeg vlasnika, a ona pritom uopće ne mora biti upisana u prometnu dozvolu. U slučaju da zabilježba zaista postoji, automobil nećete moći prepisati na svoje ime te ste tad de facto ostali i bez novca i bez novog vozila.

Stoga prije kupnje osobno utvrdite da rabljeni automobil nema zabilježbi na sljedeći način: 

  • Provjerite ima li na automobilu tereta upisanog u Finin Upisnik slanjem SMS-a s brojem šasije na broj 818058. Međutim, imajte na umu da Fina nema uvid u moguće ovrhe Porezne uprave pa ćete ovako dobiti samo polovične informacije. 
  • Kako biste dobili točne i kompletne informacije o stanju automobila, uputite se u obližnji MUP s vlasnikom i zatražite izvadak iz evidencije registriranih vozila.
Mogući načini na koje kupac može provjeriti da na rabljenom automobilu ne postoje zabilježbe, uključujući provjeru u MUPu i Fini

11. Dogovorite cijenu

Naposljetku vam preostaje dogovoriti konačnu cijenu s vlasnikom. Imajte na umu da vas predlaganje preniske cijene može vas koštati željenog automobila, no ne trebate pristajati niti na previsoke ponude. 

Savjetujemo da ponudite realnu cijenu na temelju stvarne vrijednosti automobila.

Odluka je pala, kupujete rabljeni automobil! Što sada?

Ako ste pronašli savršeni rabljeni automobil za sebe, čestitamo! 

Predstoje vam samo još tri koraka: dogovor o plaćanju (gotovinom ili drukčije), potpisivanje Ugovora o kupoprodaji motornog vozila te prijenos vlasništva vozila u stanici za tehnički pregled. 

Kad to obavite, službeno ste postali vlasnik odabranog automobila. Želimo vam sretnu i sigurnu vožnju!

Česta pitanja

Što je “dobra” kilometraža kad se radi o rabljenim automobilima?

Dobra kilometraža ovisi o više faktora, a posebice stanju i održavanju automobila. No, stručnjaci u pravilu preporučuju automobile s do 200.000 ukupno prijeđenih kilometara ili do 15.000 godišnje prijeđenih kilometara.

Što je važnije: starost rabljenog automobila ili kilometraža?

Oboje je podjednako važno, a ponajviše ovisi o vašim željama. 

Mlađi polovni automobil s većom kilometražom će imati naprednije značajke, dok će stariji modeli s manjom kilometražom vjerojatno biti manje istrošeni i jeftiniji. Idealno bi bilo pronaći balans između ova dva faktora.

Jesu li stariji automobili sigurniji od novih?

U pravilu su novi automobili ipak sigurniji od starijih zahvaljujući modernim sigurnosnim značajkama. Međutim, stariji automobili ponekad imaju čvršće konstrukcije pa sigurnost, stoga, ponajprije ovisi o modelu i stanju automobila, a ne njegovom godištu.

Kupi direktno na kompare.hr
Usporedi cijene svih osiguranja vozila