Solarni paneli su sve popularniji. No što su oni točno, kako ih kupiti i treba li ih (i zašto) osigurati?
Odgovore na ova i druga pitanja pronađite u članku.
Budući da postoji više vrsta fotonaponskih elektrana, u ovom ćemo se članku najviše fokusirati na on-grid solarne sustave za kućanstva.
On-grid sustavi podrazumijevaju da solarni paneli nisu jedini izvor električne energije, već se koriste u kombinaciji s drugim izvorima (npr., u Hrvatskoj, u kombinaciji s HEP-ovom strujom).
Krenimo!
Što su solarni paneli?
Solarni paneli (alternativni nazivi: fotonaponski paneli, PV paneli) su uređaji koji pretvaranju sunčevu svjetlost u električnu energiju. Sastoje se od solarnih ćelija, a više solarnih ćelija, pak, tvori solarni modul.
Solarni kolektori vs. solarni paneli
Mnogi misle da su solarni paneli sinonim za solarne kolektore. No, to nije točno te između njih zapravo postoji velika razlika.
- Kao što smo već rekli, solarni paneli pretvaraju sunčevu svjetlost u istosmjernu električnu energiju.
Solarni kolektori, pak, kako nam već samo ime govori, skupljaju (eng. collect — skupljati) toplinsku energiju apsorbirajući sunčevu svjetlost.
Solarne kolektore je nešto zahtjevnije održavati od solarnih panela zbog utjecaja tekućine. Preporučuje se profesionalno održavanje svake 2-3 godine, dok to sa solarnim panelima gotovo uopće nije potrebno.
Ipak, solarni kolektori su značajno učinkovitiji. Oni mogu pretvoriti do čak 90% apsorbirane sunčeve svjetlosti u toplinsku energiju, dok solarni paneli mogu iskoristiti samo do 25% apsorbirane sunčeve svjetlosti.
Solarni paneli | Solarni kolektori | |
Vrsta energije za koju se koriste | Električna energija | Toplinska energija |
Zahtjevnost održavanja | Nezahtjevni | Srednje zahtjevni |
Učinkovitost | 19%-25% | 80%-90% |
Postoje dvije osnovne vrste solarnih kolektora, vakuumski i pločasti. Vakuumski solarni kolektori se smatraju učinkovitijima.
Solarni paketi vs. solarni paneli
Na tržištu postoje i tzv. solarni paketi koji uz solarne panele ili kolektore sadrže i druge komponente koje će vam trebati kako biste iskoristili sunčevu svjetlost — poput seta za montažu, tekućine ili ekspanzijske posude.
Kako se kupuju solarni paneli?
Kupnja solarnih panela je mnogima izazovna, budući da zahtjeva određenu razinu tehničkog znanja. Svakako savjetujemo da ih kupite uz pomoć profesionalaca koji će vam po potrebi izraditi projekt i/ili instalirati panele.
U nastavku pronađite osnovne informacije.
1. Doznajte ima li smisla ugraditi solarne panele
Prije svega, uzmite u obzir nekoliko faktora koji mogu biti presudni za mogućnost ugradnje i učinkovitost solarnih panela. Na primjer:
- Idealno bi bilo da se krov na koji postavljate panele spušta pod kutom od 30-40°. Također, ne bi smio biti u sjeni.
- Najbolje je da je krov orijentiran prema jugu. Najgora je orijentacija prema sjeveru.
- Računajte da će vam vjerojatno trebati oko 20m2 prostora za postavljanje panela prosječne veličine (4kWp).
2. Suglasnost za ugradnju panela
Drugi korak ka kupnji solarnih panela je dobivanje suglasnosti za ugradnju istih.
Ako solarne panele ugrađujete na obiteljsku kuću, morat ćete izraditi projekt i uz njega predati popunjeni zahtjev HEP-u.
Ako živite u stanu i želite instalirati solarne panele na zajedničke dijelove zgrade (npr. krov ili balkon), bit će vam potrebna i suglasnost stanara te upravitelja zgrade.
Nemojte započinjati s ugradnjom bez suglasnosti.
3. Procijenite koliko vam panela treba
Na ovom koraku opet savjetujemo da potražite pomoć profesionalaca. Teško je odrediti koliko vam točno panela treba ako nemate prijašnjeg iskustva. No, evo kako možete napraviti samostalnu procjenu.
- Prvo, odredite količinu energije koju želite ili trebate proizvesti.
Najbolje bi bilo prikupiti što više računa za struju i izračunajte koliko iznosi prosječna mjesečna potrošnja. Zatim ju podijelite s 30.42 (otprilike koliko ima dana u mjesecu) kako biste izračunali dnevnu potrošnju.
- Uzmite u obzir broj sunčanih sati na vašem području.
Prosječan broj sunčanih sati za neke gradove u Hrvatskoj možete pronaći ovdje. Podijelite dnevnu potrošnju s prosječnim brojem sunčanih sati u danu kako biste izračunali koliko energije morate stvoriti po satu.
- Usporedite izračun s vatažom panela.
Naposljetku, podijelite gore dobiveni broj s kilovatima struje koje solarni panel može generirati po satu. Ovo će vam reći koliko panela otprilike trebate kako biste zadovoljili svoje potrebe.
4. Odabir odgovarajućih panela
Treći korak je pronaći odgovarajuće panele. Uzmite u obzir četiri osnovnih kriterija:
- Trajnost / jamstvo
- Učinkovitost
- Snaga
- Cijena
Učinkovitost (a i cijena) najviše ovise o snazi i vrsti solarnih panela, a osnovne tri su monokristalni, polikristalni i paneli od tankog filma. Više o tome reći ćemo u nastavku.
Što se tiče trajnosti, solarni paneli bi vam trebali trajati bar 25 godina te pripazite da na to dobijete i garanciju proizvođača. Ova garancija treba opisivati i očekivani pad učinkovitosti tijekom godina:
- U prvoj godini je prihvatljiv gubitak učinkovitosti od oko 2%
- Tijekom sljedeće 24 godine, prihvatljiv je gubitak učinkovitosti od oko 0,5%
Sve manje od toga je odlično 🙂
5. Isplanirajte što s viškom električne energije
Postoje dvije mogućnosti kad se radi o višku proizvedene energije:
- Možete ju sakupljati u solarnim baterijama, no one su u pravilu iznimno skupe. Ako se odlučite za ovu opciju, možda ćete htjeti baterije s olovnom kiselinom (“akumulatore”) koje su jeftinije. Litij-ionske baterije su skuplje, ali i dugovječnije.
Možete sklopiti ugovor s HEP-om ako ste spojeni na njihovu infrastrukturu. Tad HEP od vas otkupljuje višak proizvedene struje.
6. Uzmite u obzir druge troškove
Naravno, ne zaboravite da uz postavljanje solarnih panela dolaze i drugi mogući troškovi.
Prvenstveno su to troškovi instalacije, ali će vam možda zatrebati i dodatna oprema. Primjerice, gotovo sigurno će vam trebati inverter kako biste jednosmjernu struju preveli u izmjeničnu.
Također, ako planirate mijenjati krov, možda bi bilo bolje da to učinite prije instalacije solarnih panela. U suprotnom ćete prije mijenjanja krova u budućnosti prvo morati maknuti panele, a to može predstavljati značajan dodatni trošak.
7. Upoznajte se s mogućnostima (su)financiranja i olakšicama
Naposljetku, ne zaboravite da za ugradnju solarnih panela možete dobiti poticaje, o čemu ćemo više govoriti u nastavku. Ako vam je to potrebno, dostupni su i namjenski krediti za solarne panele. Nudi ih primjerice Addiko banka.
Također, PDV se obračunava i plaća po stopi od 0% na isporuku i ugradnju solarnih ploča na privatne stambene objekte, prostore za stanovanje te javne i druge zgrade koje se koriste za aktivnosti od javnog interesa te isporuku i ugradnju solarnih ploča u blizini takvih objekata, prostora i zgrada.
Pravnim osobama je dostupna i mogućnost leasinga za fotonaponske elektrane kakvu nudi, na primjer, Raiffeisen.
Koja je cijena solarnih panela?
Cijena solarnih panela može varirati ovisno o proizvođaču i prodavaču, no najviše ovise o materijalu od kojih se izrađuju.
Danas se najviše prodaju solarni paneli od silicija, no i oni mogu biti polikristalni ili monokristalni. Monokristalni paneli su gotovo nezamjetno skuplji od polikristalnih panela, no značajno učinkovitiji u proizvodnji električne energije.
Vrsta panela | Učinkovitost | Cijena |
Monokristalni | ~22% | Najskuplji |
Polikristalni | ~17% | Srednje skupi |
Tanki film | ~11% | Najjeftiniji |
Kako dobiti poticaje za solarne panele?
U Hrvatskoj poticaje za solarne panele (i kolektore) izdaje Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Ove je godine raspisan natječaj za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća, a sredstva je, između ostalog, moguće dobiti za:
- Postavljanje nove fotonaponske elektrane za proizvodnju električne energije za vlastitu potrošnju — Stupanj korisnog djelovanja fotonaponskih sunčanih modula mora biti minimalno 18%;
- Ugradnju sustava za korištenje obnovljivih izvora energije za proizvodnju toplinske ili toplinske i rashladne energije — Sustav sa sunčanim toplinskim kolektorima — Stupanj korisnog djelovanja sunčanog toplinskog kolektora mora biti minimalno 70%.
Više detalja o tehničkim uvjetima i drugim prihvatljivim opcijama za sufinanciranje pronađite ovdje.
Prihvatljivi prijavitelji su vlasnici i/ili suvlasnici kuće koji u toj kući imaju prebivalište, uredno vlasništvo te dokaz da je kuća u potpunosti legalna.
Solarni paneli za struju?
Solarni paneli odličan su odabir za proizvodnju struje, no rijetkima su dovoljni za sve potrebe.
Prema nekim procjenama, prosječnom bi kućanstvu trebalo 10-20 solarnih panela kako bi bilo samoodrživo.
Upravo zato savjetujemo kombiniranje s električnom energijom iz drugih izvora.
Solarni paneli za toplu vodu?
Ako želite iskoristiti sunčevu svjetlost za toplu vodu, solarni kolektori su daleko bolji i učinkovitiji izbor.
Kao što smo već spomenuli, solarni paneli pretvaraju sunčevu svjetlost u električnu energiju, dok ju solarni kolektori direktno “pretvaraju” u toplinsku. Točnije, oni zagrijavaju tekućinu koja može dalje cirkulirati i zagrijavati vaš dom, ali se i koristiti kao potrošna voda.
Kako osigurati solarne panele
Solarni paneli se mogu osigurati isključivo uz ugovorenu policu imovine za kuću na kojoj su montirani (barem osnovno požarno pokriće).
Ako želite informativan izračun premije osiguranja ili pomoć u sklapanju police, možete ispuniti ovaj upitnik.
Pritom nam dostavite i sljedeće informacije o panelima:
- mjesto montaže
- vrijednost (ukupna)
- godina proizvodnje
- broj panela i snaga
- namjena (privatno ili za daljnju distribuciju)
Za osiguranje panela na poslovnoj zgradi, potrebno je osnovno požarno osiguranje te poslovne zgrade pa trebamo i:
- podatke o ugovaratelju (naziv firme, oib i adresa)
- adresa mjesta osiguranja
- opis poslovne zgrade i vrsta gradnje
- godina izgradnje
- vrijednost zgrade (prema evidenciji ili se može staviti neka preporučena)
- vrsta i opis djelatnosti koja se odvija u tom prostoru
Ako već imate osnovno požarno osiguranje, onda se na račun te police i gore traženih podataka za panele može tražiti samo polica osiguranja panela.
Kontaktirajte nas danas i naši će agenti besplatno pronaći najbolje opcije za vas!