Mobilni internet: Treba li ti 2GB, 5GB ili više?

Muči te mobilni internet i često ti se događa da ostaneš bez podataka prije isteka mjeseca? Ili pak misliš da svoju mobilnu tarifu plaćaš previše i pokušavaš utvrditi koliko ti interneta stvarno treba?

Ovaj vodič će ti pomoći u tome. Doznaj kako se računa i prati mjesečna potrošnja interneta, koliko podataka trošiš na pojedine aplikacije i kako možeš odabrati dobru mobilnu tarifu za sebe.

Mobilni internet: Treba li vam 2GB, 5GB ili više?

Koliko ti mobilnog interneta treba?

Krenimo od osnova: kako uopće utvrditi koliko ti mobilnog interneta treba?

Kako bi to učinio/la, potrebno je:

  • Izračunati kolika je tvoja prosječna potrošnja interneta, tako da pratiš svoju mjesečnu potrošnju interneta i zatim izračunaš prosjek dijeleći ukupno potrošene podatke s brojem mjeseci (npr. 35 GB / 5 mjeseci = 7 GB po mjesecu)
  • Ustanoviti na što sve trošiš internet na mobitelu te bi li mogao/la optimizirati potrošnju izbjegavajući neekonomične aplikacije i radnje

Ostatak ovog vodiča će ti pomoći s obje stavke..

Prema nekim istraživanjima, u 2021. godini je prosječna potrošnja interneta putem mobitela u svijetu iznosila je 11.4 GB po mjesecu, a za očekivati je da ovaj broj u međuvremenu narastao. 
Ipak, to ne znači da vam nužno treba mobilna tarifa od 10+ GB, budući da ovaj broj uključuje i potrošnju mobilnih podataka i korištenje Wi-Fija. Stoga je utvrđivanje svoje prosječne potrošnje još uvijek najsigurniji način za odabir dobre mobilne tarife!

Kako se računa mjesečna potrošnja interneta na mobitelu?

Mjesečnu potrošnju interneta na mobitelu je teško izračunati “ručno”, pa većina mobilnih operatera omogućava jednostavno praćenje potrošnje unutar njihovih aplikacija. 

Ako ne želiš koristiti njihove aplikacije ili jednostavno tražiš alternativu, možeš nazvati službu za korisnike svog mobilnog operatera i zatražiti agenta da ti očita potrošnju.

Neki smartfoni također omogućavaju praćenje potrošnje u postavkama uređaja.

Tri načina za praćenje mjesečne potrošnje mobilnog interneta

Međutim, ipak je korisno znati – barem odokativno – koliko mobilnog interneta mjesečno trošimo na razne aplikacije i online radnje kako bismo mogli optimizirati potrošnju, a više o tome govorit ćemo u nastavku.

Gigabajti, megabajti… kako se to sve računa?

Budući da ćemo u ovom članku spominjati megabajte (MB) i  gigabajte (GB), bilo bi poželjno znati preračunati jednu jedinicu u drugu. Stoga evo kratkog vodiča:

  • 1 megabajt (MB) = 1,024 kilobajta (KB) = 1,000,000 bajta
  • 1 gigabajt (GB) = 1,024 megabajta (MB)

Dakle, budući da je 1 GB interneta ekvivalentno 1,024 MB, 5 GB interneta, za primjer, bilo bi ekvivalentno 5,120 MB. B. 

Prema tome, ako neka aplikacija troši 500 MB u sat vremena, to znači da bi ti mobilna tarifa s 1GB mobilnih podataka “kupila” nešto više od dva sata na toj aplikaciji (jer je 500 MB * 2h = 1000 MB, odnosno malo manje od 1 GB).

Što “jede” najviše mobilnog interneta?

Potrošnja interneta najviše ovisi o radnjama koje izvršavamo pomoću mobitela.

Što kompleksniji online zadatak zadajemo svome smartfonu, to on sve više nalikuje gladnom Pac Manu koji “jede” megabajte i gigabajte – a “najgladnija” aktivnost je pritom svakako gledanje videa. 

Što je veća rezolucija videa, to će se više mobilnog interneta i trošiti.

  • Kvaliteta videa od 240/320p troši 100-160 MB u sat vremena
  • Kvaliteta videa od 480p troši oko 240 MB u sat vremena
  • Srednja kvaliteta videa (1280 x 720) troši do 500 MB u sat vremena
  • Visoka kvaliteta videa (1920 x 1080)  troši 1-1,5 GB u sat vremena
  • 4K rezolucija troši 5-8 GB u sat vremena

Iza videa, drugi najveći potrošači su audio zapisi. Oni također dolaze u različitoj kvaliteti koja se mjeri brojem bitratea u sekundi koji se prenose digitalno, a potrošnja prema tome izgleda otprilike ovako:

  • Niska kvaliteta (do 96 kpbs) troši oko 43.2 MB u sat vremena
  • Normalna kvaliteta (oko 160 kbps) troši oko 72 MB u sat vremena
  • HQ kvaliteta (320 kbps) troši oko 115 MB u sat vremena

Videofilima i audiofilima stoga bi 1 GB prometa mjesečno gotovo sigruno bilo puno premalo. No, prije nego donesemo ishitrene zaključke, proučimo koliko mobilnog interneta zaista trošiš na svoje najdraže aplikacije.

Mobilni internet i popularne aplikacije

Kako bismo ti olakšali računanje mjesečne potrošnje interneta, u nastavku donosimo točne podatke o potrošnji sljedećih aplikacija:

  • Aplikacije za društvene mreže (Instagram, Facebook, TikTok)
  • IM servisi (WhatsApp, Viber, Telegram)
  • Streaming servisi (Netflix, HBO, Disney Plus) 
  • Glazbene aplikacije (YouTube, Spotify)

Mobilni internet: Društvene mreže (Instagram, Facebook, TikTok)

Različite social aplikacije prioritiziraju različit format sadržaja, pa potrošnja mobilnog interneta značajno ovisi o aplikaciji koju koristiš. 

U pravilu će aplikacije bazirane na fotografijama i videozapisima trošiti više podataka od onih koje prioritiziraju tekst. Pa, evo kako potrošnja interneta otprilike izgleda za tri najpopularnije društvene mreže kod nas:

  • Facebook troši otprilike 80 MB podataka po satu, no potrošnja se može popeti na do  160 MB podataka ako ga koristiš i za pregledavanje videa. 
  • Instagram troši nešto više podataka od Facebooka budući da prioritizira fotografiju i video, pa će tijekom jednog sata potrošiti oko 720 MB podataka.

Najveći potrošač je TikTok kojem treba čak 840 MB podataka za sat vremena prikazivanja sadržaja.

Ako želiš smanjiti potrošnju interneta, izbjegavaj aplikacije bazirane na videu ili u postavkama onemogući automatsko prikazivanje videa tijekom pregledavanja.

Mobilni internet: IM servisi (WhatsApp, Viber, Telegram)

I u slučaju IM servisa potrošnja mobilnog interneta značajno ovisi o tome kako ih koristimo – za slanje poruka, glasovne ili video pozive – te na kojoj mreži. No, evo okvirnih brojki prema jednom istraživanju

  • Telegram troši vrlo malo mobilnih podataka u usporedbi s drugim aplikacijama za trenutačne poruke. “Jede” otprilike 0.42 MB do 3.75 MB podataka po satu. 
  • WhatsApp, pak, troši oko 0.62 do 6.23 MB podataka na sat. Tijekom video poziva se potrošnja povećava na oko čak 5 MB po minuti na 4G mreži, 3,75 MB na 3G mreži i 3 MB na 2G mreži. Glasovni pozivi, pak, troše oko 280 KB po minuti za pozive unutar iste zemlje i 330 KB za pozive prema različitim zemljama.
  • Što se tiče Vibera, potrošnja se kreće između 1.56 MB i 15.26 MB po satu, što ga čini najvećim potrošačem od ovih triju servisa.
Poredak IM servisa po najmanjoj potrošnji, s Telegramom na vrhu kao najmanjim potrošačem te Skypeom na dnu kao najvećim

Mobilni internet: Streaming servisi (Netflix, HBO, Disney Plus)

Streaming servisi troše iznimno puno podataka, a dodatan problem je što ti neki niti ne dopuštaju smanjiti rezoluciju kako bi optimizirao/la potrošnju. Stoga se generalno preporučuje izbjegavati korištenje Netflixa, HBO-a i sličnih servisa putem mobilnog interneta.

Svi takvi servisi troše nešto više od 1 GB podataka po satu kad se video pregledava u srednjoj rezoluciji.

Kao što smo spomenuli, na nekim od ovih servisa nećeš moći smanjiti rezoluciju pa bi se potrošnja mogla značajno povećati – na primjer, za Disney Plus, na čak do 4.2 GB po satu pri gledanju videa u HD rezoluciji.

Mobilni internet: Glazbene aplikacije (YouTube, Spotify)

Aplikacije specijalizirane za streaming glazbe, poput Spotifyja, troše manje podataka od platformi poput YouTubea koje uz audio zapis reproduciraju i video. 

Primjerice, dok će te preslušavanje audio zapisa na Spotifyju “koštati” između 43.2 i 144 MB po satu, na preslušavanje glazbe uz popratni video na YouTubeu ćeš utrošiti puno više – od 100 MB do čak 8 GB po satu.

Spotify i YouTube ti, na sreću, dopuštaju da sam/a podesiš kvalitetu i tako smanjiš potrošnju. YouTube to dodatno čini i sam ovisno o tvojoj mreži.
Poredak omiljenih aplikacija prema potrošnji, sa streaming servisima na vrhu i IM servisima na dnu ljestvice

Što još “jede” gigabajte?

Ne zaboravimo da, osim popularnih aplikacija, gigabajte jedu i druge online radnje, kao što su: 

  • Pregledavanje web stranica, posebno onih s bogatim multimedijskim sadržajem (velikim brojem slika, videozapisa ili interaktivnih elemenata) 
  • (Video)pozivi putem komunikacijskih platformi, kao što su Zoom, Microsoft Teams, ili Skype
  • Ažuriranja aplikacija i operativnog sustava, osobito kad se radi o velikim updateima
  • Korištenje navigacije putem aplikacija kao što su Google Maps, Apple Maps ili Waze također može trošiti mobilni internet, posebno kada ih koristiš u pokretu za prikazivanje detaljnih karata i uputa
  • Slanje i primanje e-pošte, posebno one s velikim prilozima poput fotografija i dokumenata
  • Igranje online igara, a osobito onih s visokom rezolucijom i zahtjevnim funkcijama

Pa, koja ti mobilna tarifa treba?

Nažalost, ne postoji jednostavan odgovor na ovo pitanje. No, možda ti pomogne znati da, prema zadnjem dostupnom istraživanju, prosječan korisnik u Hrvatskoj mjesečno potroši oko 17GB mobilnog interneta.

Ipak, kao što smo rekli, konačna odluka je na tebi pa se valja malo pobliže upoznati s dostupnim mobilnim tarifama.

⚠️ Pripazi: cijene mobilnih tarifa značajno ovise o tome koristiš li tarife na bonove ili pretplatu. Obično su tarife na pretplatu nešto povoljnije, a u nastavku ćemo ti prikazati njihove cijene. Također, ove tarife uključuju i dodatne pogodnosti, poput određenog broja SMS-ova ili minuta poziva.

Ako većinski koristiš WiFi mrežu, vjerojatno ti ne treba više od 10 GB. Unatoč tome, pretplata s više GB ima svoje prednosti.

  • Prvo, nisi ograničen/a, a nikad ne znaš kad se možeš naći u izvanrednoj situaciji gdje će ti trebati više interneta. 
  • Uz pretplatu često dolaze druge pogodnosti (dodatne usluge, posebne promocije i sl.), a mogu biti posebno isplative kad uzimaš neki uređaj. 
  • Naposljetku, mobilni internet može ti odlično poslužiti kao alternativa kućnoj mreži, pogotovo ako imaš mogućnost rada od kuće. U tom slučaju, ako poželiš raditi s nekog drugog mjesta, ne moraš brinuti o ruteru, već se jednostavno možeš spojiti na svoj mobilni internet.

Evo kako se kreću cijene mobilnih tarifa, ovisno o paketima koje uključuju.

Mobilna tarifa do 50 GB

InternetPozivi i SMSCijena (bez UO)
Hrvatski Telekom15GB10.00016,04€
25GB10.00020,61€
A120GBflat16,40€
Telemach5GB500 pozivi + 500 SMS6,90€
20GBflat15,03€
BonBon20GB4.000 pozivi + 500 SMS13,50€
40GB4.000 pozivi + 500 SMS16,50€
Tomato13GB9.0009,59€
19GB36.00012,93€
24GB57.00010,10€

Mobilna tarifa do 100GB

InternetPozivi i SMSCijena
Hrvatski Telekom80GB10.00025,23€
100GB10.00031,31€
A180GBflat25,21€
Telemach80GBflat23,41€
BonBon70GB4.000 pozivi + 500 SMS19,50€

Mobilna tarifa neograničeno GB

InternetPozivi i SMSCijena
Hrvatski Telekomflat10.00034,99€
A1flatflat31,83€
flatflat (+ više GB u EU/EEA)38,44€
Telemachflatflat29,39€
Trenutačne aktualne ponude provjeri putem našeg besplatnog kalkulatora.

Želiš li brže (i besplatno) usporediti ponude mobilnih operatera? Kompare.hr ti može pomoći!

Računanje mjesečne potrošnje je samo dio posla koji ti predstoji prije pronalaženja i ugovaranja odgovarajuće mobilne tarife. Preostaje ti još usporediti mobilne operatere, njihove pakete i posavjetovati se s agentima nakon čekanja “na slušalici”. 

Dopusti da naši agenti odrade sav taj posao za tebe. Stojimo ti na raspolaganju svakog radnog dana i subotom, a naša usluga je potpuno besplatna – proviziju plaća mobilni operater.

Sve ponude na jednom mjestu
Pronađi najbolji telekom paket
Domagoj Ribičić

Domagoj Ribičić

Team leader telekomunikacija

Domagoj je team leader u odjelu telekomunikacija gdje svakodnevno usmjerava agente ka postizanju izvrsnosti. Karijeru je započeo kao agent, a svoje je vještine brzo usavršio i preuzeo team. Interno je poznat i pod nadimkom “Riba” što mu idealno pristaje jer odlično pliva u telekomunikacijskim vodama.

Domagoj je team leader u odjelu telekomunikacija gdje svakodnevno usmjerava agente ka postizanju izvrsnosti. Karijeru je započeo kao agent, a svoje je vještine brzo usavršio i preuzeo team. Interno je poznat i pod nadimkom “Riba” što mu idealno pristaje jer odlično pliva u telekomunikacijskim vodama.

tracking pixel