Kako vratiti zdravstveno osiguranje kad ga izgubiš?

Izgubio/la si zdravstveno osiguranje? Bez panike. Čak i ako je tako, zdravstveno osiguranje je vrlo često moguće vratiti. U najgorem slučaju, možeš si i sam/a uplaćivati doprinose.

U ovom članku ti donosimo tri načina na koja možeš vratiti zdravstveno osiguranje, a i provodimo te kroz cijelu proceduru – od javljanja Zavodu do prikupljanja dokumentacije.

Čekaonica u bolnici

Kako vratiti zdravstveno osiguranje?

Ako si izgubio/la pravo na zdravstveno osiguranje, npr. zato što nisi prijavio/la relevantne promjene Zavodu u roku od 30 dana, imaš tri opcije:

  • Pronaći zakonsku osnovu po kojoj ponovno možeš steći status osiguranika – u ovom je slučaju zdravstveno osiguranje besplatno
  • Samostalno plaćati doprinose za obvezno zdravstveno osiguranje (ZO) – u ovom slučaju plaćaš zdravstveno osiguranje 
  • Ostvariti pravo preko centra za socijalnu skrb – u ovom je slučaju zdravstveno osiguranje besplatno

U svakom slučaju, nakon što odabereš jednu od ovih mogućnosti, trebat ćeš ponovno podnijeti svoju prijavu za zdravstveno osiguranje. To znači da ćeš  morati prikupiti potrebnu dokumentaciju, javiti se u najbliži ured HZZO-a i podnijeti zahtjev za vraćanje statusa osiguranika. 

Ponekad ćeš imati i obvezu redovno se javljati Zavodu – na primjer, ako si nezaposlen/a, Zavodu se trebaš javljati svaka tri mjeseca ili ponovno gubiš pravo na zdravstveno. 

Konkretnije, procedura prijave podrazumijeva da ćeš ispuniti jednu od dvije tiskanice, koje inače možeš pronaći i na stranicama HZZO-a:

  • Tiskanica T1: Prijava/Odjava/Promjena u obveznom zdravstvenom osiguranju — koristi ovu tiskanicu ako prijavu radiš za sebe
  • Tiskanice T2: Prijava/Odjava/Promjena za osiguranu osobu/člana obitelji — koristi ovu tiskanicu ako prijavu radiš za nekog drugog

Uz tiskanicu ćeš često morati priložiti i određenu dokumentaciju kojom potvrđuješ okolnosti na koje se pozivaš. Dakle, o kojoj se točno dokumentaciji radi ovisit će ponajprije o zakonskoj osnovi na temelju koje ostvaruješ pravo na ZO. 

Potpun popis dokumentacije dostupan je ovdje. No, generalno će ti trebati:

  • Tiskanica (gore navedena)
  • Dokaz o prebivalištu ili odobrenom stalnom boravku (osobna iskaznica ili uvjerenje MUP-a)
  • Dokument(i) kojima dokazuješ zakonsku osnovu — npr. potvrda o gubitku statusa učenika, relevantno rješenje nadležnog tijela, dokaz o plaćenim doprinosima, dokaz o prestanku ranijeg statusa osigurane osobe, dokaz da pravo na obvezno zdravstveno osiguranje ne možeš ostvariti po drugoj osnovi osiguranja…

Više informacija o načinu prijave na zdravstveno osiguranje pronađi u Pravilniku o načinu prijavljivanja i odjavljivanja te stjecanju statusa osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju.

Naglašavamo da zaposlenici Zavoda imaju pravo provjeriti jesu li okolnosti navedene u tvojoj prijavi istinite, i to za cijelo vrijeme trajanja statusa osigurane osobe.

Sad kad znaš generalnu proceduru prijave, pogledajmo malo detaljnije tri opcije za vraćanje zdravstvenog. 

Prva opcija: Pronađi zakonsku osnovu 

U pronalaženju zakonske osnove najviše će ti pomoći referent u Zavodu i članak 7. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju. Ovaj članak navodi tko sve u Hrvatskoj ima pravo na obvezno zdravstveno osiguranje.

Možeš li se prepoznati u nekom od opisa osiguranika u ovom članku? Ako nisi siguran/a, vrijeme za posjet HZZO-u.

Isječak iz Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju.
Isječak iz Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju. Ovo je samo dio mogućih zakonskih osnovi za obvezno ZO.

Primjerice, osobe kojima je utvrđen status roditelja njegovatelja ostvaruju pravo na obvezno ZO, kao i oni koji ostvaruju pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe po točno toj osnovi. 

Ako odgovaraš ovim (ili nekim drugim) opisima, tad imaš pravo na ponovnu prijavu na HZZO. Ako na kraju ipak utvrdiš da nema druge zakonske osnove po kojoj bi mogao/la ostvariti ponovno pravo na besplatno ZO, preostaju ti druge dvije opcije.

Druga opcija: Samostalno uplaćivanje zdravstvenog osiguranja

Druga opcija podrazumijeva si sam/a plaćaš doprinose za obvezno zdravstveno osiguranje. 

U način uplate te treba uputiti zaposlenik Zavoda. Od njega ćeš dobiti podatke o IBAN-u, modelu plaćanju, pozivu na broj i druge podatke koji trebaju biti vidljivi na uplatnici. 

Zdravstveno osiguranje tad možeš plaćati sam/a svakog mjeseca ili postaviti trajni nalog kojim banka automatski skida određen iznos s tvog računa i šalje ga primatelju na određen datum svakog mjeseca. 

Obvezno zdravstveno osiguranje – cijena

Cijena obveznog zdravstvenog osiguranja varira ovisno o nekoliko faktora. 

Prvi je osnovica za obračun doprinosa, koja se mijenja svake godine (jer se mijenja i prosječna plaća). Osim toga, na izračun se može primjenjivati i poseban koeficijent koji će ovisiti o tvom statusu i već spomenutoj zakonskoj osnovi – na primjer, ako si obrtnik ili obrtnica, koeficijent je drukčiji nego ako si zaposlena.

No, ako si sam/a planiraš uplaćivati zdravstveno osiguranje jer ga ne možeš ostvariti po nekoj od navedenih zakonskih osnova, cijena koju možeš očekivati platiti u 2025.-oj godini iznosi oko 232,82 EUR mjesečno.

Treća opcija: Osiguranje preko centra za socijalnu skrb

Naposljetku, ako nisi u mogućnosti sam/a plaćati doprinose za zdravstveno, preostaje ti probati se osigurati preko centra za socijalnu skrb. Kako objašnjava HZZO, osoba koja nema sredstva za uzdržavanje treba se javiti nadležnom centru za socijalnu skrb i ostvariti pravo na obvezno zdravstveno osiguranje preko njih.

Kada je moguć gubitak zdravstvenog osiguranja?

Zdravstveno osiguranje možeš izgubiti kada izgubiš zakonsku osnovu za ostvarivanje istog. Ove osnove definirane su već spomenutim zakonom, a ima ih previše da bismo ih ovdje sve pobrojali. No, radi primjera, one uključuju redovito školovanje, radni odnos, umirovljenje…

Za primjer, ako si dosad bio/la osiguran/a na osnovu radnog odnosa, a u međuvremenu dao/la otkaz, ti ili tvoj referent u Zavodu morate pronaći drugu zakonsku osnovu kako bi zadržao/la pravo na obvezno zdravstveno osiguranje.

Tu osnovu je najčešće relativno lako naći (npr., i nezaposleni u Hrvatskoj imaju pravo na obvezno zdravstveno osiguranje). No, pravo se najčešće gubi zato što korisnici krše rok za prijavu relevantnih promjena Zavodu. Većinom prijavu trebaš napraviti u roku od 30 dana od promjene. Recimo, ako prođe više od 30 dana nakon što si dao/la otkaz, a to ne javiš Zavodu, gubiš pravo na zdravstveno koje bi inače mogao/la ostvariti po drugoj osnovi.

Dakle, gubitak zdravstvenog osiguranja ne događa se automatski gubitkom jedne zakonske osnove. Najčešće do njega dolazi uslijed nepoštivanja roka od 30 dana za prijavu promjene statusa — ili drugih rokova, kao onog da se nezaposleni osiguranici trebaju javljati bar jednom u tri mjeseca HZZO-u.

Prema članku 7. spomenutog zakona, rok od 30 dana za javljanje HZZO-u počinje teći od dana: 

  • Prestanka radnog odnosa, prestanka obavljanja djelatnosti ili od dana prestanka primanja naknade plaće na koju osoba ima pravo prema ovom Zakonu — npr. u slučaju da osoba dobije otkaz ili zatvori obrt
  • Prijevremenog prestanka služenja (dragovoljnog) vojnog roka, odnosno od dana isteka propisanog roka za (dragovoljno) služenje vojnog roka
  • Otpuštanja iz ustanove za izvršenje kaznenih i prekršajnih sankcija, iz zdravstvene ili druge specijalizirane ustanove, ako je bila primijenjena sigurnosna mjera obveznog psihijatrijskog liječenja ili obveznog liječenja od ovisnosti u zdravstvenoj ustanovi 
  • Navršenih 18 godina života (ako osoba nema obvezno ZO po drugoj osnovi)
  • Isteka školske/akademske godine u kojoj je osoba završila redovito školovanje u RH ili drugoj državi EU, odnosno od položenog završnog ispita.

Je li se to HZZO postrožio?

2023. godine je puno osiguranika u RH ostalo bez zdravstvenog osiguranja zato što se nisu javili do predviđenog roka HZZO-u radi utvrđivanja statusa. Naime, mnogi od njih su se vodili kao nezaposleni u evidenciji Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO-a), no istovremeno nisu bili u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ-a). 

Sve takve osobe su se trebale javiti HZZO-u do 29. lipnja 2023. godine kako bi prijavile svoj status, a oni koji su to propustili učiniti su ujedno i izgubili ZO. 

Cilj ove “čistke” bio je spriječiti zloporabu hrvatskog zdravstvenog sustava, prvenstveno od strane onih koji žive i rade u inozemstvu, no ovdje iskorištavaju povlastice besplatnog ZO.

Možemo očekivati da će se ovaj trend nastaviti u narednim godinama, kao i da će HZZO strože gledati na druge obveze osiguranika, kao što je javljanje jednom u tri mjeseca. Stoga savjetujemo da poštuješ njihove zahtjeve kako ne bi (ponovno) izgubio/la pravo na zdravstveno.

Imaju li nezaposlene osobe pravo na zdravstveno osiguranje?

Da. Nezaposlene osobe imaju pravo na zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj, ali pod određenim uvjetima. To pravo spominje se pod točkom 13. članka 7. Zakona o obveznom osiguranju:

Kao što vidimo, “novopečene” nezaposlene osobe se moraju Zavodu javiti u roku od 30 dana od prestanka radnog odnosa, obavljanja djelatnosti ili primanja naknade plaće. 

Prijava na HZZO nakon prestanka radnog odnosa – dokumenti

Kako bi se prijavio/la na Zavod nakon prestanka radnog odnosa, trebat će ti sljedeći dokumenti:

  • dokaz o prebivalištu ili odobrenom stalnom boravku (uvjerenje MUP-a ili osobna iskaznica)
  • radna knjižica
  • dokaz o prestanku radnog odnosa ili obavljanja djelatnosti, odnosno o prestanku primanja naknade plaće

Ako si nezaposlen/a, ali ne zbog prestanka radnog odnosa već drugih okolnosti, tad će ti vjerojatno trebati pomalo izmijenjena dokumentacija. Na primjer, ako si nezaposlen/a zato što si upravo završio/la fakultet, umjesto posljednjeg navedenog dokumenta na gornjem popisu, trebat će ti dokaz o završenom redovnom školovanju.

U svakom slučaju, najbolje je provjeriti potrebnu dokumentaciju sa svojim referentom.

Koji je rok za prijavu na HZZO?

Općenito, u Pravilniku o načinu prijavljivanja i odjavljivanja te stjecanju statusa osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju piše sljedeće:

“(1) Prijava na obvezno zdravstveno osiguranje, prijava promjene u obveznom zdravstvenom osiguranju te prijava prestanka statusa u obveznom zdravstvenom osiguranju (…) podnosi se u roku od 8 dana od dana nastanka, promjene ili prestanka okolnosti na osnovi kojih se stječe ili prestaje status osigurane osobe.” (Članak 5.)

No, u mnogim se situacijama zapravo primijenjuje rok od 30 dana. Recimo, ovaj rok imaju osobe koje su navršile 18 godina, nezaposlene osobe kojima je prestao radni odnos, koje su odslužile vojni rok ili su otpuštene iz ustanove za izvršenje kaznenih i prekršajnih sankcija i slično.

Neke konkretne rokove možeš pronaći na kraju Pravilnika, u tablici naslovljenoj “Popis osnova osiguranja u obveznom zdravstvenom osiguranju”.

Pravilnik o načinu prijavljivanja i odjavljivanja te stjecanju statusa osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju
Izvor: Pravilnik o načinu prijavljivanja i odjavljivanja te stjecanju statusa osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju

Ne zaboravi na dopunsko zdravstveno osiguranje

Naposljetku, ne zaboravi da te obvezno zdravstveno osiguranje ne štiti u potpunosti. Bez dopunskog osiguranja i dalje moraš plaćati i izdavanje lijeka na recept i svaki posjet liječniku — a o duljim bolničkim liječenjima da ne pričamo. Stoga savjetujemo da uz obvezno ZO svakako ugovoriš i dopunsko zdravstveno osiguranje. 

Ugovori na kompare.hr
Imamo najbolje cijene dopunskog osiguranja
Maja Gužvić

Maja Gužvić

Team leaderica zdravstvenog osiguranja

Maja je team leaderica odjela prodaje zdravstvenih osiguranja. Karijeru je započela kao agent, a nakon što je nagrađena za najbolju agenticu u kontakt centru postaje voditelj tima. Svojom zaraznom pozitivnom energijom godinama uljepšava rad u timu. Kad je u pitanju zdravstveno osiguranje, ona je naš as u rukavu.

Maja je team leaderica odjela prodaje zdravstvenih osiguranja. Karijeru je započela kao agent, a nakon što je nagrađena za najbolju agenticu u kontakt centru postaje voditelj tima. Svojom zaraznom pozitivnom energijom godinama uljepšava rad u timu. Kad je u pitanju zdravstveno osiguranje, ona je naš as u rukavu.