Ooo, ljeto nam se (skoro) vratilo ☀️
S njime kreće i sezona godišnjih odmora, pa mnogi od nas već počinju planirati putovanja i izlete autom.
Kako biste bezbrižno i sigurno putovali, u nastavku teksta donosimo vam 11+ savjeta za pripremu automobila za ljeto, tj. užarene ceste i sami put. Svakako prođite sve stavke i pobrinite se za svoje vozilo na vrijeme.
Ljeto je već u punom zamahu (ako pogledamo temperature), a godišnji su odmori polako krenuli. Kako biste bezbrižno i sigurno putovali, u nastavku teksta donosimo vam 7 savjeta za pripremu automobila za ljeto, tj. užarene ceste i sami put. Svakako prođite sve stavke i pobrinite se za svoje vozilo na vrijeme.
- 1. Provjerite gume
- 2. Pobrinite se za klimu
- 3. Prekontrolirajte ulje
- 4. Provjerite razinu rashladne tekućine
- 5. Osigurajte dobru vidljivost
- 7. Zaštite automobil od sunca
- 8. Provjerite svjetla
- 9. Osigurajte ispravnost kočnica
- 10. Provjerite stanje akumulatora
- 11. Pripremite rezerve
- I, naravno – skockajte svog limenog ljubimca!
- Obnovite osiguranje i mirno krenite na put!
1. Provjerite gume
Znate li da se gume trebaju mijenjati svake četiri godine? Godinu proizvodnje svojih možete pronaći na bočnoj strani gume. Ako vaše i nisu prestare, i dalje razmislite o zamjeni ako imate osjećaj da ne možete dobro zakočiti na mokroj cesti.
Uz to, provjerite i tlak guma na benzinskoj postaji.
Također, ako auto dugo ostavljate na suncu, pametna je ideja prekriti gume, kako biste ih očuvali od mogućih pukotina.
2. Pobrinite se za klimu
Klima u autu je u vrijeme paklenih vrućina neizbježna, pogotovo ako se dogodi da čekate na cesti u gužvi. Ako ste ju zadnji puta servisirali prije dvije ili više godina, bilo bi dobro da to učinite opet, pogotovo prije dužeg puta.
Loš znak je i ako pri uključivanju klime osjetite neugodan miris. Tad je moguće da se u ventilacijskim kanalima nalazi plijesan koja može biti opasna za zdravlje.
U tom slučaju svakako kontaktirajte stručnu osobu koja će vam ili savjetovati što možete učiniti (npr. dezinfekciju) ili servisirati vašu klimu.
3. Prekontrolirajte ulje
Visoke temperature dosta utječu na ulje, tj. na njegovo razrjeđenje pa ga je pametno zamijeniti ili barem dodati još malo kako bi bilo gušće i bolje za motor.
Razinu ulja lako možete provjeriti sami, no taj dio odradite minimalno 10 minuta nakon gašenja motora i na ravnoj podlozi. Idealna razina je kada se nalazi između minimuma i maksimuma mjerne šipke. Promjena ulja preporučuje se jednom godišnje, odnosno svakih 15 tisuća kilometara.
4. Provjerite razinu rashladne tekućine
Kako temperature rastu vani, tako raste i temperatura motora pa mu trebate osigurati uredno hlađenje.
Idealan omjer za vruće dane je 30:70 (30 % antifriza i 70 % vode). Prije provjere razine rashladne tekućine budite oprezni – pričekajte da se vozilo prvo ohladi i ne dirajte spremnik dok je vruć. Ako tekućinu niste provjeravali više od 6 mjeseci, obavezno to učinite prije puta jer antifriz također sprječava nakupljanje taloga i hrđe.
5. Osigurajte dobru vidljivost
Dobra vidljivost neophodna je za sigurnu vožnju.
Kako biste ju osigurali za svoj put, svakako provjerite metlice brisača i zamijenite ih novima ako za time postoji potreba (ako stružu i staklo ne peru dobro). Također nadopunite tekućinu za pranje vjetrobranskog stakla te prije puta kupite još za svaki slučaj.
7. Zaštite automobil od sunca
Ako auto ostavljate na suncu, ne zaboravite uzeti štitnik koji možete postaviti ispod stakla s unutrašnje strane kako bi vam zaštitio upravljač koji se vrlo brzo može jako ugrijati.
8. Provjerite svjetla
Prije puta provjerite sva svjetla na vozilu te zamijenite žarulje i osigurače koji ne rade. Također provjerite kako su vam podešeni farovi, kako biste bili sigurni da ćete i noću imati dobru vidljivost.
9. Osigurajte ispravnost kočnica
Ispravnost kočnica treba redovno provjeravati, pogotovo ako planirate duže putovanje. Provjerite:
- ✅ istrošenost diskova,
- ✅ kočionu tekućinu i
- ✅ funkcionalnost ostalih dijelova.
Ako uočite bilo kakvo odstupanje od pravilnog rada, svakako posjetite servis kako biste sigurno i bez brige krenuli na put.
10. Provjerite stanje akumulatora
Neki kažu da akumulator teže podnosi ljetne od zimskih temperatura. Visoke temperature mogu ubrzati kvarove te vas nenadano ostaviti na cesti, a uzrokuju i brže isparavanje tekućine.
Izbjegnite taj scenarij i na vrijeme provjerite nivo elektrolita, očistite koroziju i prljavštinu te po potrebi dolijte destiliranu vodu.
11. Pripremite rezerve
Najvažnija stvar koju trebate napraviti prije nego krenete na put? Pripremiti rezervne dijelove!
Prvenstveno mislimo na rezervnu gumu i žaruljice. Žaruljice mogu pregorjeti uslijed vrućine, gužve i putovanja noću, pa nije naodmet biti spreman za zamjenu istih.
Svakako razmislite treba li vam rezerva i za nešto drugo.
I, naravno – skockajte svog limenog ljubimca!
Naposljetku, nemojte zaboraviti odraditi i jedno dobro ‘ljetno čišćenje’ prije nego krenete na put.
Izbacite nepotrebne stvari iz gepeka (sigurno ih imate 😉), ulickajte limariju i farove, usisajte unutrašnjost te pregledajte druge pretince. Ima li i tamo nešto što možete izbaciti kako biste dobili više mjesta?
Učinite to – slobodnog prostora nikad previše!
Obnovite osiguranje i mirno krenite na put!
Ako vam se prije godišnjeg odmora bliži istek registracije vozila, obavite i to na vrijeme!
Obratite se kompare.hr stručnjacima koji će za vas usporediti ponude različitih osiguravajućih kuća i pronaći najbolju opciju auto osiguranja za vas.
Za sva vaša pitanja dostupni smo od ponedjeljka do petka od 8 do 20 sati i subotom od 10 do 14 sati na kontakt broj 01 555 0666.