Od sredine svibnja ove godine teleoperateri vam više neće smjeti naplaćivati više od 0,19 € po minuti poziva, odnosno više od 0,06 € po SMS-u unutar Europske Unije, ne računajući PDV. Maksimalna cijena minute poziva bit će oko 1,4 kn, a SMS-a 44 lipe.
Ušteda na roamingu
Rezultat je to strategije Jedinstvenog digitalnog tržišta EU koji se u zakone počeo pretakati potkraj 2016. godine, da bismo sredinom 2017. godine osjetili prvu konkretnu dobrobit zajedničke politike. Naime, 15. lipnja 2017. godine prestalo je naplaćivanje roaminga, a svi koji su mobitelima služili izvan hrvatskih granica ostvarili su značajne uštede. Više se ne morate plašiti da ćete platiti strašan račun ako Google Maps ostavite uključen i nakon što prijeđete hrvatsku granicu.
HAKOM će pojasniti detalje
Ograničavanje maksimalnih cijena poziva i poruka dio je iste te strategije. Odnosi se samo na fizičke osobe, a ne i na privatnike i obrtnike. Prije nego što regulativa stupi na snagu, HAKOM (Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti) će obavijestiti krajnje korisnike o svim detaljima. Direktiva o uspostavi Europskog zakonika elektroničkih komunikacija donosi i niz drugih novosti, no one će dolaziti s vremenom. Naime, državama članicama dopušten je rok od dvije godine za implementaciju Direktive u vlastite zakone.
Razvoj 5G mreže
Među ostalim, Direktiva bi trebala olakšati ulaganja u izgradnju 5G mreže. Ona će nedvojbeno predstavljati ogroman iskorak u komunikaciji. Odredba o simetričnoj regulaciji pristupa mrežama trebala bi dodatno osnažiti tržišno natjecanje, a nama posebno dobro zvuči uspostava jednakih prava za sve krajnje korisnike.
Jednaka prava svim potrošačima
Konkretno, to bi značilo da će krajnji korisnik usluga u Hrvatskoj imati jednaka prava kao i onaj u Njemačkoj ili Danskoj. Države, svaka zasebno, neće moći propisivati niti strožije, a niti blaže mjere od onih propisanih na razini EU. Od jednakih pravila trebali bi profitirati ne samo korisnici, nego i sami operateri. Njima država, čim ponestane novca u blagajni, rado uvodi nove namete.
Obavijesti o opasnostima
Zanimljiva je i odredba prema kojoj će nas služba 112 obavještavati o opasnostima. Naime, države će imati obavezu uspostave javnog sustava za obavještavanje preko jedinstvenog europskog broja za hitne slučajeve (112). Konkretno, ako se u vašoj blizini dogodi potres ili poplava, obavijest o tome trebali biste dobiti na mobitel s broja 112. Rok za implementaciju te mjere je tri i pol godine.