Netko vas je bio da mu budete jamac za kredit? Ili pak banka zahtjeva da ga imate?
U tom slučaju, najbolje je da se na vrijeme informirate o tome što jamstvo jest i što sve sa sobom nosi. U nastavku saznajte ove i druge detalje — poput tko može biti jamac za kredit te može li se i kako jamstvo prekinuti.
Jamac za kredit vs. sudužnik
Krenimo od pojmova koji se često brkaju: jamac za kredit i sudužnik.
Oni dijele bitnu sličnost, a to je da i jedan i drugi jamče za otplatu kredita i dužni su ju pokriti ako glavni dužnik ne ispunjava svoje obveze.
No, postoji i važna razlika između jamstva i sudužništva. Naime, sudužnik povećava kreditnu sposobnost nositelja kredita, dok ju jamac u teoriji ne povećava, već samo dodatno jamči banci da će kredit biti otplaćen.
Samim time, imati sudužnika u pravilu nije nužno za dobivanje kredita, no može biti potrebno za dobivanje većeg iznosa. Jamac, s druge strane, može biti nužan, odnosno banka može zahtijevati da ga klijent ima kako bi mu uopće odobrila kredit.
Jamac za kredit | Sudužnik | |
Svrha | Osiguranje naplate kredita | Povećanje kreditne sposobnosti glavnog dužnika i osiguranje naplate kredita |
Nužnost | Može biti nužan za odobravanje kredita | Može biti nužan za povećanje iznosa kredita Može biti nužan za odobravanje dugoročnih kredita (neke banke obvezuju korisnike da uvedu supružnike u kredit) |
Slučajevi u kojima se koristi | Kreditna sposobnost dužnika je blizu minimalne granice Dužnik ne ispunjava neki drugi uvjet | Korisnik želi kredit koji je veći od onog koji bi mogao dobiti na temelju kreditne sposobnosti Korisnik ugovara dugoročni kredit (npr. stambeni kredit) |
Tko može biti jamac za kredit? Uvjeti
Jamac za kredit može biti i pravna i fizička osoba, a najčešće je to član obitelji, prijatelj ili poslovni partner korisnika kredita.
S druge strane, neke banke ne dopuštaju da jamac za kredit bude osoba s kojom je korisnik financijski povezan, poput supružnika ili poslovnog partnera.
To je tako jer u slučaju neuredne otplate kredita postoji veći rizik da bi jamac mogao biti pod prevelikim financijskim opterećenjem te niti on ne bi mogao otplatiti kredit — što znači da se banka i dalje ne bi mogla (lako) namiriti.
No, najčešće jamac za kredit mora zadovoljavati samo dva osnovna uvjeta:
- Imati najmanje navršenih 18 godina
- Imati dobru kreditnu povijest i sposobnost
Jamac za kredit — Kreditna sposobnost
Kreditna sposobnost jamca za kredit računa se na isti način kao kreditna sposobnost korisnika kredita.
U obzir se uzima niz faktora, u prvom redu:
- redovna primanja
- status zaposlenja i poslodavac
- bračni status
- broj uzdržavanih osoba
- redovitost izvršavanja kreditnih obveza
- postojeće financijske obveze – na primjer, prekoračenja po tekućem računu
Zanima vas možete li realizirati željeni kredit bez sudužnika? Ispunite naš kreditni upitnik.
Kako prestati biti jamac za kredit?
Ako ste pristali nekome biti jamac za kredit, a sada je teret otplate pao na vas, vjerojatno želite znati možete li se iz tog izvući. Ili pak razmišljate o uzimanju jamca, i zanima vas može li jamac ‘otkazati suradnju’ nakon potpisivanja ugovora.
Odgovor je uglavnom ne — jamac ne može bez znanja i odobrenja korisnika kredita prestati biti jamcem.
Za prekidanje jamstva je potrebno da korisnik kredita banci uputi pisani zahtjev i ponudi alternativni instrument osiguranja.
Dakle, kako bi osoba prestala biti jamac, korisnik kredita mora ponuditi zamjenski kolateral. To može biti, na primjer, depozit, polica osiguranja ili pak drugi jamac.
Ako se jamac ne može izvući iz jamstva, a nositelj kredita prestane plaćati svoje obveze, ostaje mogućnost dizanja privatne tužbe.
Osiguranje kao kolateral
Mnoge banke danas nude mogućnost da se preko njih ugovori i osiguranje otplate kredita, a policu možete ugovoriti i direktno s osiguravajućom kućom koja ju nudi.
Neki od najčešćih osiguranih slučajeva uključuju:
- smrt uzrokovanu nesretnim slučajem ili bolesti
- nezaposlenost uzrokovanu poslovno uvjetovanim otkazom
- privremena i trajna opća nesposobnost za rad
Jamac za kredit — Savjeti
Biti nekome jamac za kredit velika je obveza. Evo nekoliko savjeta prije nego se odlučite za taj korak, bilo da postajete nekome jamac ili uvodite drugu osobu u jamstvo:
- Objektivno procijenite mogućnosti i vjerojatnost da će kredit biti otplaćen. Stavite sve karte na stol. Jamac bi trebao imati uvid u dokumentaciju koju korisnik prilaže banci za procjenu kreditne sposobnosti kako bi i sam mogao donijeti informiranu odluku.
- Razgovarajte o planu otplate kredita. Preporučuje se da korisnik kredita transparentno izloži potencijalnom jamcu kako planira otplatiti kredit i u kojem roku.
- Ugovorite osiguranje. Korisnik kredita, kao dodatnu zaštitu otplate, može ugovoriti osiguranje. Tako će si olakšati otplatu u slučaju smrti, bolovanja i nezaposlenosti, čime štiti jamca od preuzimanja eventualne otplate kredita.
Jeste li sigurni da vam treba jamac za kredit? Možda postoji alternativa!
Prije nego donesete finalnu odluku, savjetujemo da se obratite našim licenciranim posrednicima za pomoć u odabiru kredita. Za vas ćemo besplatno istražiti sve mogućnosti te vam potencijalno pomoći i dignuti kredit bez jamca.
Kontaktirajte nas na info@progreso.hr, zatražite poziv ili ispunite naš kreditni upitnik.
Česta pitanja
Mora li jamac za kredit imati ugovoreno životno osiguranje?
U pravilu ne, jamac za kredit ne mora imati ugovoreno životno osiguranje. Ipak, neke banke ga ne zahtijevaju, a i korisnik kredita je svakako mirniji kad ga jamac ima.
Je li banka dužna obavijestiti jamca da korisnik kredita kasni s otplatom?
Da. Banka je dužna obavijestiti jamca, kao i sudužnika, da glavni dužnik ili korisnik kredita kasni s otplatom. Pritom banka prvo s glavnim dužnikom mora pokušati dogovoriti daljnju otplatu u roku od maksimalno dva mjeseca. Ako se dogovor ne postigne, jamca i/ili sudužnika se obavještava o stanju duga i daje rok od 15 dana da podmire dug.